logo

Svrbená skalp

Svrbení pokožky hlavy je pocit nepohodlí, které vás nutí poškrábat podrážděnou oblast. Tento pocit může být dočasný i trvalý, může člověku přinést vážné potíže. Nejčastěji se na hlavě objeví kožní onemocnění, neboť je možné, že symptom byl vyvolán určitou chorobou.

Pravidelně se vyskytující svrbivá skalp nemůže být ignorována, neboť indikuje potíže v těle. Povinná léčba trichlógem vyžaduje vzhled vyrážky a loupání na kůži pokožky hlavy.

Příčiny svědění na hlavě

Pediculóza. Vší hlavy mohou způsobit vážné svědění. Parazit se často pohybuje z jedné osoby do druhé, zejména při používání běžných osobních věcí a při dodržování pravidel osobní hygieny. Navíc, pedikulóza může ovlivnit knírek, obočí a vousy. Svědění se vyskytuje kvůli uhryznutí. Tito paraziti používají lidskou krev k podávání a reprodukci.

Lupy Toto onemocnění navíc k výraznému svědění pokožky hlavy je doprovázeno vzhledem váhy, které jsou epitelem desquamated. Vlasy ztrácejí svůj lesk, stávají se suchými a křehkými, nebo naopak mastnou lesk. Lupiny často slouží jako symptom psoriázy, seborrhy, mykotických lézí pokožky hlavy, beriberi a dokonce problémy s gastrointestinálním traktem. Proto ignorovat svědění pokožky hlavy, doprovázené lupinami, by nemělo být.

Seborrhea. Jedná se o zánětlivý proces způsobený nadměrnou tvorbou kožního mazu. Svědění, desquamation a zhrubnutí stratum corneum jsou hlavní příznaky seborey. Nemoc vyžaduje konzultaci s dermatologem nebo tricholožkou.

Alergické reakce. Pokožka hlavy může svědit při používání nových výrobků, které se o ni starají. Může to být maska, šampon, kondicionér, stylingová pěna atd. Pokud se objeví svědění hned po první aplikaci, je nejlepší odmítnout produkt používat. Stojí za zmínku nové látky, které by mohly způsobit alergickou reakci. Pokud po zrušení potenciálního alergenu svědění stále snižuje kvalitu života, je nutné poradit se s lékařem. Rovněž stojí za to věnovat pozornost pracím práškům. Komponenty v jejich složení mohou způsobit alergie a svědění, pokud se lůžko opláchne špatně. Kromě toho se může objevit alergická reakce v reakci na příjem nízkokvalitní potravy, stejně jako při přechodu léčby nevhodnými léky.

Suchá pokožka hlavy. Při příliš častém praní, nadměrném používání stylingových výrobků, neustálém používání vysoušeče vlasů, curlingového železa nebo kleštin může dojít k selhání mazových žláz. V tomto případě se pokožka hlavy stává suchá, začne se odloupat a svědit, mohou se vytvořit jemné suché lupiny. Příliš dlouhá expozice slunce může vést k suché pokožce hlavy.

Stres. Příčinou svědění pokožky hlavy může být nadměrný emoční stres, častý stres, mentální nestabilita, únava.

Demodekóza. Toto je kožní onemocnění vyvolané mikroskopickými roztoči. Parazitizují ve vlasových folikulích a v mazových žlázách člověka. Možné poškození různých částí těla a hlavy. Po infekci zaznamenali pacienti výrazné svědění kůže na hlavě a vypadávání vlasů.

Časté onemocnění těla. Pruritus na všech částech těla může vyvolat různé nemoci: léze jater a žlučníku, roztroušená skleróza, diabetes mellitus.

Psoriáza Toto onemocnění může zabavit pokožku hlavy. Nejčastěji se objevuje svědivá skvrna v oblastech s náchylností na tuk. Někdy může být psoriáza zaměňována se sepáčkou, protože na hlavě se tvoří velké množství lupů;

Ekzém. Často na pokožce hlavy se vyskytuje jako seborrhea, je možné identifikovat nejen houbovou, ale i streptokokovou infekci. Onemocnění způsobuje svědění pokožky hlavy, krku a uší.

Svalové napětí. Zvýšení svalového tonusu na zádech, ramenou a krku může vést ke vzniku svrbení hlavy. Svědění dochází kvůli zhoršení mikrocirkulace.

Nedostatečná hygiena. Svědění může být vyvoláno nejen častým praním hlavy, ale i tím, že se tento postup zanedbává. Výsledkem je, že na vlasu se hromadí velké množství znečištění, což vyvolává podráždění a svědění.

Avitaminóza. Negativně na stav pokožky hlavy ovlivňuje nedostatek vitamínů skupiny B. Avitaminóza může způsobit svědění, vypadávání vlasů, zvýšit jejich křehkost atd.

Folikulitida Puchulární léze pokožky hlavy mohou také způsobit svědění. Čím více vyrážky, tím jasnější bude příznak.

Vystavení chemikáliím. Často způsobuje svědění nesprávně zvoleného barviva nebo nesprávné použití. Aby nedošlo k poškození vlastního zdraví, je nutné provést předběžný test citlivosti organismu na konkrétní chemické složení. K tomu je nástroj aplikován na koleno a inkubován několik hodin. Pokud není reakce dodržována, může být barva aplikována na pokožku hlavy.

Chemický perm je schopen vyvolat pocit pálení a svědění. Pokud se objeví nežádoucí reakce, je lepší později takové postupy odmítnout.

Léčba pokožky hlavy

Léčba pedikulózy je založena na léčbě pokožky hlavy pomocí moderních léků, včetně Pedelin, Spray-lux, Para-plus a dalších. Nejčastěji je jedna aplikace postačující, ačkoli může být někdy nutné opakovat postup. Pokud jde o děti, je možné prostě holí vlasy. Zabráníte tak manipulaci s dítětem s potenciálně škodlivými chemikáliemi.

Chcete-li se zbavit lupin, musíte revidovat vlastní stravu, vyloučit z ní smažené, mastné a kořeněné pokrmy. Ukazuje také použití šamponů, které zahrnují antifungální složku. Takovými prostředky jsou Nizoral, Climbazol a další. Pokud jsou vnitřní onemocnění příčinou lupů, je nutné je identifikovat a včas odstranit. Fyzioterapeutické procedury, zejména kryomasáž, darsonvalizace atd., Jsou schopné zlepšit výživu vlasových folikulů.

Seborrhea pokožky hlavy vyžaduje dodržování výživy, použití terapeutických šamponů, vtírání do pokožky pokožky obsahujících zinek a dehet. Možná je použití hormonálních léků ve formě mastí. Jsou předepsány za neúčinnost léčby seborey pomocí antimykotické terapie.

Pokud je svědění kůže na hlavě způsobeno alergickou reakcí, je třeba vyloučit alergen. Pokud i po jeho vyloučení svrbení nezmizí, měli byste se poradit s alergikem a trichologem, abyste zjistili příčinu tohoto stavu. Možná budete muset užívat antihistaminika, včetně přípravku Zodak, Zyrtec, Cetirizine, Loratadine atd.

Pokud je svědivá pokožka hlavy způsobena nadměrnou suchostí, je nutné vyloučit dráždivé faktory. Je třeba se zřeknout příliš častého používání kleští, vysoušečů vlasů a dalších zařízení, která mají tepelné účinky. Mytí vlasů by také nemělo být časté. Suchá pokožka hlavy vyžaduje mytí více než dvakrát týdně, vždy se specializovanými šampony. Je také třeba chránit vaše vlasy a pokožku hlavy před expozicí ultrafialovým paprskům. Chcete-li to udělat, za slunečného počasí musíte nosit klobouk.

Léčba psoriázy na hlavě by měla být komplexní. Aplikujte sedativa (Persen, Novo-Passit), antihistaminiká (Fenistil, Tavegil, Telfast), lehké diuretika a NSAID.

Léčba ekzému pokožky hlavy se provádí s použitím antimikrobiálních látek, antihistaminik, sedativ. Stejně důležitá je lokální léčba.

Pokud je příčinou svědění na hlavě avitaminóza, pak jsou ukázány vitamínové doplňky, diety s povinným zařazením potravin bohatých na vitamín B. Mohou to být ryby, maso, růžičková kapusta.

Abychom se zbavili demodikózy, je zapotřebí antiparazitická terapie, použití místních přípravků na bázi metronidazolu, esenciálních olejů. Je možné podstoupit elektroforézu pomocí hydratačních prostředků.

Když je svědění pokožky hlavy příznakem obecné nemoci, pak je nutná řízená léčba.

Co se týče pravidel péče o vlasy, existuje několik základních bodů:

Umyjte si vlasy, když se vlasy znečišťují;

Nepoužívejte tvrdou vodu, alkalické výrobky na mytí hlavy;

Vlasy by měly být pečlivě česány, což pomáhá zlepšit krevní oběh v oblasti pokožky hlavy;

Je nutné chránit vlasy před slunečním zářením a chladem. Pokrývky hlavy by měly být vybrány v závislosti na povětrnostních podmínkách.

Svědění pokožky hlavy může být příznakem vážných onemocnění, takže by nemělo být zbaveno pozornosti. Navíc, čím více svrbení, tím větší je nepohodlí, které člověku přináší. Proto stojí za návštěvu trichológa nebo dermatologa, pokud jsou odstraněny všechny zřejmé příčiny svrbení (alergeny, nedostatečná nebo nadměrná hygiena) a sarkasmus nadále pronásleduje.

Masti pro zmírnění svrbení hlavy

Nezulin je krémový gel na bázi rostlinných extraktů, esenciálních olejů máty peprné, levandule a bazalky s přídavkem D-panthenolu. Nezulin může být použit pro alergické reakce, podráždění pokožky hlavy. Lék může zmírnit svědění kousnutí hmyzem.

Benzylbenzoát - dostupný ve formě emulze pro vnější použití. Umožňuje vám zbavit se zamoření klíšťaty, včetně parazitů, které způsobují svrab.

Borická masť je určena k léčbě vši. Nástroj musí být aplikován na pokožku hlavy a ponechán po dobu půl hodiny. Síra mast má podobný účinek.

Advantan - mast, krém a mastná masť. Tento nástroj vám umožní zbavit se seborrhea a mikrobiálního ekzému, je předepsán pro kontaktní dermatitidu a fotodermatitis. Doporučuji používat mastnou masti na velmi suchých kožních oblastech s vážným svěděním.

Svrbená skalpa než léčbu

Svědění pokožky hlavy je spíše nepříjemný pocit, založený na odezvě těla ve formě podráždění oblastí kůže na vnější nebo vnitřní provokativní faktory. V některých případech je zánět epidermis a hlubších vrstev kůže způsoben určitými kožními chorobami.

Opakované poškrábání, z něhož nelze odolat, pouze zhoršuje problém, což vede k vzniku mikrotrhlin, odřenin, vředů. Porušení integrity stratum corneum epidermis hlavy je doprovázeno přidáním infekce. Chcete-li se zbavit svědění, musíte nejprve zjistit příčinu jejího výskytu a odstranit ho.

Příčiny svědění na hlavě

Nejenže to svědění nemůže být ignorováno, protože přináší do života mnoho nepříjemností, nemůže být ponecháno bez léčby. V některých případech to může být jen první známka potíží v těle, doprovázená výskytem zanícených šupinatých náplastí, ohniskem vlasů apod.

Provokativní faktory pruritu jsou mnoho, v každém případě je důležité určit přesné, jinak se zbavit nebude fungovat.

Příčiny svrbivé pokožky hlavy, které se netýkají onemocnění:

 • Stres. Časté vzrušení a psycho-emoční přetížení jsou doprovázeny zvýšeným uvolňováním adrenalinu do krve. Při fyzickém namáhání se tento hormon spotřebuje, ale pokud motorická aktivita nestačí, jeho akumulace se zvyšující se koncentrací v krvi vede k napnutí svalů celého těla, ke vzniku pruritu. Často se tento pocit nazývá svědění na nervu.
 • Nadměrné svalové napětí. Vzhledem k prodlouženým tahům occipitálních a ramenních svalů dochází k narušení krevního oběhu v oblasti hlavy, což je často doprovázeno svěděním kůže spolu s dalšími příznaky.
 • Suchá pokožka hlavy. Mohou se vyskytnout z tepelných účinků na vlasy a pokožku - časté sušení foukáním, použití žehličky k vyhlazení vlasů nebo kudrlinky. Jiné příčiny sucha: těžké vyčerpání těla, časté mytí vlasů, strava s ostrým omezením tuku, stáří (když žlázy téměř přestanou fungovat). Výsledkem je nedostatečné množství mazu, vlasy jsou tenké a křehké a rychle absorbují vlhkost. Mazové žlázy některých lidí v reakci na situaci kompenzují tvorbu nadměrného množství tuku. Osoba, která nesprávně posuzuje problém, začne používat šampon pro mastné vlasy, což dále zhoršuje stav kůže.
 • Podráždění kůže nebo zjevné alergické reakce na použití kosmetiky, jako je lak, šampon, různé pěny, balzámy, barvivo na vlasy apod. Problém barvení vlasů je zvláště důležitý pro ženy. Častá změna barvy od různých výrobců a / nebo nepřesné časové vedení barvení přinejlepším vede k nadměrnému vysychání pokožky hlavy a lupů, v nejhorším případě k rozvoji alergického zánětu. To platí zejména pro barvy, které zahrnují čpavek nebo peroxid vodíku.
 • Alergie k chemikáliím pro domácnost (kontaktní dermatitida). Různé prací prášky, odrůdy mýdla s vonnými látkami, detergenty na mytí nádobí často způsobují alergie, které se projevují kožními vyrážkami, svědění na různých částech těla, včetně hlavy.
 • Hypovitaminóza. Příjem mikroelementů a vitaminů, které nesplňují potřeby těla nebo úplná absence některých z nich, trvale ovlivňuje stav kůže, což vede ke svědění, a to nejen.

Nemoci doprovázené svěděním skalpu:

 • Seboroická dermatitida je zánětlivé a chronické kožní onemocnění vyvolané kvasinkovou lipofilní houbou Pityrosporum ovale. Seborrhea je jedním z mnoha projevů seboroické dermatitidy. Na počátku onemocnění se objevují lupiny, doprovázené svěděním kůže a později seborrheickými plaky, které se rozšířily téměř na celý povrch hlavy.
 • Seborrhea je časté onemocnění pokožky hlavy, se svěděním. Je charakterizován zánětem kožních vrstev, zvýšenou produkcí sekrece mazových žláz - epidermálními lipidy, stejně jako změnami v složení kožního mazu. Hlavní příznaky nemoci - zánětlivé zhuštění horní (povrchové) vrstvy epidermis; vzhled bělavých šupin - lupů a v pokročilých případech - červených plátů pokrytých krustami; závažné svědění.

Suchý typ seborrhy se projevuje ztenčením a křehkými vlasy, svěděním, tvorbou olupujících se ohnisek s velkým množstvím suchých lupin. Když vlasy seborrých vlasů svítí, vypadají neuspořádané a mastné a nažloutlé lupínky jsou silně nasycené mazu.

 • Pediculóza je parazitní kožní onemocnění způsobená různými typy vší. Pediculóza pokožky hlavy provokuje hlavici - Pediculus humanus capitis, která se dostává na kůži při ignorování pravidel osobní hygieny: používání hřebene někoho jiného, ​​nošení hlavy někoho jiného atd.
 • Psoriáza je chronické onemocnění kůže, kloubů a nehtů ze skupiny šupinatého herpesu. Existuje mnoho typů onemocnění, z nichž hlavní jsou vulgární, pustulární, kapkovitá. Tyto druhy, spolu s poškozením různých částí pokožky celého těla, také ovlivňují pokožku hlavy, projevující se psoriatickými pláty, se zvětšením velikosti, které tvoří velké vločkované desky. Kůže je zapálená, může tvořit pustuly se serózním obsahem. Po jejich otevření vzniknou sušené krusty. Těžké svědění od poškrábání se zintenzivňuje.
 • Folikulitida je zánět vlasových folikulů infekční povahy. Výskyt pustulů s purulentním obsahem a jejich následné otevírání s tvorbou v tomto místě malých vředů, pokrytých krvavými purulentními krusty, je doprovázeno bolestivými pocity, svěděním různého stupně závažnosti.
 • Demodekóza je kožní onemocnění vyvolané mikroskopickými roztoči rodu Demodex. Roztoč s dlouhým tělem podobným červům - demodex folliculorum longus - žije ve vlasových folikulích, s krátkým - demodexem folliculorum brevis - v mazových žlázách. Různé oblasti těla jsou ovlivněny, včetně pokožky hlavy. Existuje závažné svědění a vypadávání vlasů.
 • Dermatofytózy - infekční houbové choroby zeoantroponózy. Patří mezi ně favus, trichophytosis (kožní onemocnění), microsporia. Choroby jsou doprovázeny svěděním, zlomeninou nebo úplnou ztrátou vlasů v lézích hub.

Pruritus lze pozorovat na pozadí diabetes mellitus, roztroušené sklerózy, určitých onemocnění jater a žlučníku, například cirhózy, virové hepatitidy, kalciové cholecystitidy.

Svrbení pokožky hlavy: diagnóza

Chcete-li zjistit příčinu svědění, určit potřebná diagnostická opatření a vyvinout taktiku léčby, musíte kontaktovat jednoho z lékařů - dermatologa, trichologa, mykologa nebo dermatokosmetologa. Na základě etiologie onemocnění může být nezbytné konzultovat s dalšími specialisty - endokrinologem, alergikem nebo neurológem.

V první fázi provádí lékař lékařské vyšetření: zjišťuje možné příčiny svědění, stejně jako jeho vlastnosti - trvání a intenzitu, zkoumá postiženou kůži. Ve druhé fázi přiřazuje různé studie, jejichž výsledky mohou potvrdit předpokládanou diagnózu.

Diagnostické metody používané k určení patologie, která způsobila svědění na hlavě:

 • Mikroskopické vyšetření biomateriálu, například obsahu vlasového folikulu, pro detekci podkožního roztoče Demodex. Je předepsána pro podezření na demodikózu.
 • Mikroskopie škrábání s hladkou pokožkou na patogenních houbách. Metoda je používána pro trichofytia, folikulitidu, mikrosporu a mnoho dalších houbových onemocnění.
 • Bakteriologická kultura vypouštění / škrábání na mikroflóře identifikovat typ patogenu a určit jeho náchylnost k antibiotikům, antimykotikům nebo jiným chemoterapeutickým lékům. Studie je nutná k identifikaci folikulitidy, trichofytie atd.
 • Fluorescenční diagnostika s dřevěnou lampou - UV lampa s filtrem. Přiřaďte různým mykózám, dermatosům.
 • Histologické vyšetření kousky postižené kůže. Je určen pro psoriázu.
 • Dermatoskopie Provádí se v případech podezření na favus nebo seboroickou dermatitidu.
 • Spektrální studium vlasů na mikroživinách pomáhá určit příčinu seboroické dermatitidy.
 • Výzkum hormonálního pozadí pacienta. Analýzy jsou potřebné k určení příčiny pruritu v pokožce hlavy.

Léčba pokožky hlavy

Léčba závisí na patologii, která ji způsobila. Zvláštní pozornost by měla být věnována barvám a přípravkům pro péči o vlasy. Správně vyberte balzámy, šampony, masky. Měli by odpovídat vašemu typu pokožky a struktuře vlasů. Doporučujeme, abyste nepoužívali vysoušeč vlasů, curlingu nebo jiného zařízení, které působí na vlasy s vysokou teplotou.

Hlavní terapií atopické dermatitidy a různých alergických reakcí jsou antihistaminika - tavegil, zyrtec, loratidin a další. Ale především je třeba identifikovat příčinu přecitlivělosti organismu, na kterou alergen reaguje tak násilně a odmítá jej užívání nebo se vyvaruje jeho použití.

Seboroická dermatitida je komplexně léčena. Lokální etiotropní léčba spočívá v použití šamponů s obsahem zinku, keratolytických složek a antifungální aktivity, například nizoral šamponu. Provádějte kurzu užívající jednu z antimykotik - ketokonazol, itrakonazol, terbinafin, atd. Pokud se spojila infekce bakteriální přírody, pak se antibiotika ukazují jako masť. Použití kortikosteroidů není vyloučeno. Efektivní fyzioterapie - vysokofrekvenční proudy podle Darsonvalu a kryomassage pokožky hlavy.

Komplexní léčba demodikózy je dlouhodobá, zahrnuje antiparazitickou farmakoterapii, lokální léčbu gelem s metronidazolem a / nebo etherovou nebo alkoholovou lékárnou "mluvčí" spolu s kosmetickými postupy, které obnovují ochranné funkce pokožky. Slabé elektrické proudy během elektroforézy s hydratačními činidly dočasně blokují činnost klíštěte a zvlhčující látky pronikají do hlubších vrstev kůže, léčí ho a normalizují tvorbu kožního mazu.

Skalp postižený kůrovcem je léčen perorálním orálním podáním antifungálních léků, například intrasilu nebo jiných činidel ze skupiny derivátů triazolu. Lokálně se pokožka střídá střídavě s jedním z roztoků obsahujících jod a protiplísňovým gelem. Před léčbou se všechny vlasy z postižené plochy hlavy oholejí. Salicylická masť a roztok manganistanu draselného pomáhají zbavit se hnisavého infiltrátu při aplikaci na kůži, který změkčuje vzniklé kůry, po které jsou dobře odstraněny.

Pokud je příčinou svrbení všeobecná nemoc, musí být síla směřována k její léčbě. S nedostatkem vitaminů a stopových prvků si vezměte vhodný komplex vitamínů a minerálů. Odstranění lupů, zmírnění svědění, posilování vlasových kořenů pomáhá tradičním metodám léčby, ale nejdříve byste se měli obrátit na dermatologa, abyste pochopili důvody a neměli byste se o nic léčit.

Svědění hlavy: příčiny a léčba

✓ Článek ověřený lékařem

Skalp většiny lidí je pokryt hustými vlasy a prožívá minimální kontakt s vnějším prostředím. Proto je epidermis v této oblasti těla charakterizována hypersenzitivitou a náchylností k různým vlivům. Jakékoliv mechanické nebo chemické podráždění může způsobit poškození. Výsledkem je, že svědění na hlavě je jednou z nejčastějších stížností, když se obrátíte na dermatologa nebo trichologa.

Svědění hlavy: příčiny a léčba

Příčiny svědění kůže hlavy

Svrbení pokožky hlavy může nastat z různých důvodů. V některých případech je podráždění pokožky způsobeno fyziologickými faktory:

 1. Suchost pokožky. Alveolární žlázy se nacházejí v tloušťce pokožky hlavy, což zajišťuje produkci sekrece tuku. V případě snížení funkční aktivity těchto žláz se množství mazu snižuje. Výsledkem je suchost a olupování epidermis, svědění se objeví. Vlasy jsou suché, nudné a křehké. Jsou vysoce elektrifikované, nemohou být položeny, mohou začít klesat. Tento problém můžete vyřešit pomocí speciálních kosmetických prostředků, masky a hydratační krémy na pokožku hlavy.
 2. Hypovitaminóza. Nedostatek vitamínů v lidském těle výrazně ovlivňuje stav kůže, vlasů a nehtů. Epidermis se stává suchá a zředěná, lehce zraněná a dlouhodobě obnovená, a to i po menších zraněních. U hypovitaminózy může pokožka hlavy svědit nebo bolet, zvláště u pacientů s tlustými těžkými vlasy. Pro obnovení rovnováhy živin v těle je nutné užívat vitamínové a minerální komplexy: Complivit, Vitrum, Triovit atd.

Co hrozí nedostatku vitaminu

Skalpová struktura

Pokud je podráždění pokožky důsledkem stresu, poškození kůže nebo nedostatku vitaminů v těle, můžete s ním doma bojovat. Pacientovi je prokázána dobrá výživa, přilnavost ke spánku a odpočinku, používání masky a pleťové vody pro zlepšení krevního oběhu v kapilárách pokožky hlavy.

Pozor! Pokud se svědění nezastaví během 7-10 dní, měli byste se obrátit na odborníka. Lékař provede klinické vyšetření a předepíše vyšetření potřebné k určení příčiny poškození zdraví.

Patologické příčiny svědivé pokožky hlavy

Často pálení a podráždění pokožky nastává v důsledku vývoje onemocnění. V tomto případě se patologický proces může objevit jak přímo v dermis, tak i v různých tělesných systémech. V tomto případě je svědění jen jedním z příznaků onemocnění.

Svědění epidermis s seboroickou dermatitidou

Seborrhea - patologický proces, při kterém dochází k zánětu pokožky. Onemocnění se vyvine z důvodu nadměrné separace sekrece tuku a je jedním z projevů seboroické dermatitidy. Pacienti se sebourouhou ztuhnou vnější vrstvu dermy, díky které dochází k silnému odlupování kůže, svědění, bolesti. Pokud se patologie vyvíjí po dlouhou dobu, pak pacient začíná ztrácet vlasy.

Mazové žlázy se seterou

Nemoc se vyskytuje u lidí s různými poruchami endokrinního nebo reprodukčního systému, zničením nervových zakončení apod. Pacienti, kteří trpí diabetem, parkinsonismem a AIDS, jsou náchylní k seborrheu.

Pozor! Dnes bylo zjištěno, že houba Rituurosporm ovale je provokativním faktorem vývoje seborrhy, který se pod vlivem příznivých faktorů začne aktivně množit a vést k dysfunkci sekrečních žláz pokožky hlavy.

Suchá seborrhea pokožky hlavy

U pacientů se seborrheou jsou zaznamenány následující klinické příznaky:

 1. Vzhled malých bělavých měřítek na pokožce hlavy a vlasů. Nejčastěji se tento projev onemocnění vyskytuje při suché formě seborrhy.
 2. Silné svědění a dokonce bolestivost pokožky pokožky hlavy.
 3. Tvorba ložisek zánětu ve formě načervenalých nebo hnědých suchých míst. Dotčené oblasti jsou pokryty tlustou nadrženou vrstvou váhy. Když se na místě rozštípnou skvrny, objeví se bolestivé krvavé rány.
 4. Olejová kůže svítí. Vlasy pacientů se rychle znečišťují, mají neklidný vzhled a vyžadují časté mytí.
 5. Alopecie. Pacientova srst se stává tenčí, začíná se odlupovat a vypadávat.

Pozor! Nadměrná fyzická námaha, stres, náhlé klimatické změny a nepříznivé podmínky prostředí způsobují zvýšení klinických projevů seborrhy.

Suchá seborrhea pokožky hlavy

Onemocnění je diagnostikováno klinickým vyšetřením trichologem nebo dermatologem. Specialista předepisuje studie, aby přesně určil, který patologický proces způsobil selhání v těle pacienta.

Terapie zahrnuje použití fungicidních léků: sodnou sirnou masti, ketokonazol, clotrimazol atd. Povinnou součástí komplexní léčby je dodržování výživy, která vyloučí ze stravy pacienta slané, mastné, uzené a sladké potraviny.

Výživa s seboroickou dermatitidou

Šampony pro léčbu seborrhy

Svrbená epidermis s pedikulózou

Vší hlavičky - infekční onemocnění, které se vyskytuje v důsledku reprodukce parazitů na pokožce hlavy - vši. Nejčastěji je diagnostikována patologie u dětí, které navštěvují předškolní zařízení a mladší školáky.

Infekce je přenášena přímým kontaktem nakažené osoby se zdravým člověkem pomocí běžných předmětů pro domácnost, oděvů nebo klobouků. Zároveň dostat dvě nebo tři vší mohou vést k vývoji vši, protože parazité se rychle množí. Jedna samička žije po celý život až několik set vajíček. Svrbivá kůže u pacienta infikovaného všemi je způsobena enzymy hmyzích slin v ráně v místě skusu.

Symptomy a známky pedikulózy

Nemoc se projevuje charakteristickými příznaky:

 1. Těžké svědění epidermis. Výsledkem je exorbitace v postižených oblastech - odřeniny a výpočty pokryté kůrou kožních šupin a sušené krve.
 2. Šedavé nebo šedavě modré skvrny na kůži v místě uhryznutí.
 3. Přítomnost parazitů ve vlasech, včetně nití - bělavých hustých larv.
 4. Vzhledem k alergické reakci na enzymy slzných vší, může pacient vyvstávat vyrážka, zvýšení regionálních mízních uzlin, otoky.
 5. Když se infekce dostane do rány, vyvine se zánětlivý proces a způsobí, že na pokožce hlavy vznikne hnisavá kůra.

Symptomy pro pedikulózu

Moderní terapie pedikulózy zahrnuje použití přípravků na bázi malathionu, fenotrinu nebo permetrinu. Účinná látka léčiv má škodlivý účinek na nervové buňky parazitů. Přípravky by měly být aplikovány jednou, po které budou vši umírati. Dosud jsou k dispozici léky proti pedikulóze ve formě šampónů, sprejů, gelů a emulzí. Mezi nejoblíbenější léky patří Nittifor, Veda, Medifox atd.

Šampony pro vši a šupiny

Podráždění alergické epidermis

Alergie je jednou z nejčastěji diagnostikovaných onemocnění na světě. Jeden nebo druhý typ tohoto narušení se dnes vyskytuje u přibližně poloviny světové populace. V tomto případě může být předispozice k onemocnění zděděna. Alergie je specifická odezva imunitního systému na látky, které by normálně neměly v těle působit podobnou reakci. Mezi nejčastější alergeny patří různé potraviny, prach, kůra zvířat, farmakologické látky a pyly rostlin.

Onemocnění může být lokální nebo běžné příznaky. Mezi lokální příznaky alergie patří:

 • kýchání a kašel;
 • hyperémie pokožky, pruritus a kopřivka, která se lokalizuje na kůži pokožky hlavy, loktů, slabiny, břicha;

Pozor! Urtikaria nebo kopřivka je typ dermatitidy alergického původu, který se projevuje vzhledu plochých světle růžových puchýřů na pokožce pacienta.

Symptomy a léčba kopřivky

 • opuch sliznic nosní dutiny, rinitida;
 • zarudnutí očních víček a očí, konjunktivitida;
 • ztráta sluchu, bolesti ucha;
 • cefalgie, ve vzácných případech závratě;
 • bronchospasmy, zadušení, dušnost.

Celková reakce těla na alergie se projevuje vývojem anafylaktického šoku. Tento stav je vyjádřen silným křečemi horních cest dýchacích, výskytem edému, poklesem krevního tlaku a mdloby.

Při léčbě alergií je nezbytné zastavit kontakty pacienta látkou, která vyvolává patologickou reakci. Léčba onemocnění zahrnuje užívání sedativ ke zmírnění symptomatických projevů: Zodak, Erius, Tavegil, Suprastinex atd.

Svědění pro houbové infekce

Hlezna pokožky hlavy je mnohem méně častá než nehtová mykóza nebo epidermis nůžek. Tato forma onemocnění je však pro pacienta obtížnější a obtížněji se léčí. Infekce se obvykle přenáší pomocí běžných oděvů nebo hygieny: ručníky, hřebeny, plavecké čepice atd.

Sklizeň houby

Symptomatologie vývoje patologie a způsobu léčby přímo závisí na typu patogenu, s nímž je pacient infikován. Přesto existuje řada příznaků, které se projevují u téměř všech pacientů s mykózou pokožky hlavy:

 1. Vyskytuje se suchost a tupost vlasů, jejich ztráta se zvyšuje, celkový stav se zhoršuje.
 2. Epidermie hlavy začíná svědit a vločkat. Pacient má lupiny, zatímco volné kožní vločky jsou velké a kulaté.
 3. Na hlavě jsou velké růžové skvrny, tyčící se nad povrchem pokožky. Jak se infekce postupuje, plaky se pokryjí šedivou nebo béžovou kůrou.
 4. Vlasy se stávají velmi tenkými, zlomenými u základny. Výsledkem jsou černé tečky na kůži pacienta.

Léčba nemoci zahrnuje použití prostředků s fungicidním účinkem. Současně se používají léky jak systémové, tak lokální.

Přípravky k léčbě mykózy pokožky hlavy

Škrábance na hlavě: příčiny svědění na hlavě, léčba, co dělat

Svrbení hlavy může člověku přinést hodně nepříjemnosti. Časem se kůže stává tenčí, na ní se objevují praskliny a vředy. Abyste tomu zabránili, je nutné zahájit léčbu včas.

V tomto článku podrobně vysvětlíme, proč může být hlava svědčí a jak odstranit tento nepříjemný příznak.

Proč to svědíš hlavou? Příčiny svědění

Podráždění pokožky může být vyvoláno různými faktory. V některých případech se léčba pokožky hlavy provádí doma. Pokud lidové léky nepomáhají, poraďte se s lékařem (dermatolog, alergik nebo tricholog).

Mezi faktory způsobující svědící skalp patří:

Mechanické poškození

Někdy se po odstranění škrábanců a řezů objevuje pocit pálení pokožky. Svrbivá hlava kvůli hojení ran. Neměli byste je pokrýt, můžete zpoždění procesu zpoždění pouze zpomalit. V takovém případě se specifická léčba nevyžaduje. Můžete však použít různé uklidňující oleje a masti.

Zařízení na sušení a styling

Časté používání vysoušečů vlasů, žehliček pro narovnávání a curling vlasů nepříznivě ovlivňují stav pokožky. Silně ji vysychají, způsobují různé nepříjemné příznaky. Také tato zařízení zhoršují stav vlasů u žen. Snažte se je používat nejvýše třikrát týdně a v době léčby je zcela opustit.

Paraziti

Pokud se obáváte vážného svědění pokožky hlavy, pak je třeba zkontrolovat přítomnost parazitů (můžete použít lupu). Nejčastěji se na vlasové lince nacházejí následující parazitické organismy: vši, klíšťata atd. Mohou být zvednuty na veřejných místech, v kontaktu s infikovaným člověkem nebo po návštěvě lesa. Také se na kůži objevují parazity z důvodu nedodržování pravidel osobní hygieny.

Všichni nejčastěji položí vajíčka do zadní části hlavy a uší. Jsou fixovány na vlasových kořenech a mají bílý nebo světle žlutý odstín.

Seborrhea, ekzém, psoriáza, atopická dermatitida

Seboroická dermatitida nastává kvůli poruše při výrobě mazových žláz. Pro toto onemocnění se vyznačuje přítomností lupů, akné a zvýšeného pálení dermis (suchý vzhled). V případě mastné seborrhy se na pokožce hlavy vytváří přebytečné kožní mazu a malé měřítka. Vzniká kvůli problémům s lidským zažívacím nebo imunitním systémem.

Psoriáza je neinfekční onemocnění. Jeho hlavním příznakem je tvorba růžových plátů pokrytých bílými šupinami. Pokud není léčeno, onemocnění se rozšíří na kůži krku a uší.

Ekzém a atopická dermatitida mají podobné příznaky. Pokud nepůjdete s lékařem včas, tyto nemoci mohou způsobit aktivní vypadávání vlasů.

Xerosis

Toto onemocnění se vyskytuje v důsledku nedostatečné sekrece mazových žláz. V důsledku toho kůže hlavy vysuší, na povrchu se mohou objevit malé trhliny. Pacient se obává o pocit pálení, rozvíjí odbarvení pokožky.

Svrbivá a svědící skalpa s xerózou ze dvou důvodů:

 • Používání agresivních čisticích prostředků, časté mytí hlavy.
 • Hormonální selhání v těle.

V prvním případě se doporučuje šampón vyměnit za "jemnější". Doporučuje se použít hypoalergenní čisticí prostředek. Pokud máte hormonální poruchu, měli byste se poradit s lékařem. Bude provádět průzkum a předepisovat nejvhodnější léky.

Kožní onemocnění (trichophytosis)

Svědění pokožky hlavy je způsobeno požitím houbových mikroorganismů na epidermis. Pacient má několik závažných symptomů najednou: podráždění pokožky a vypadávání vlasů. Trichophytosis způsobuje hojné olupování, svědění a zarudnutí malých oblastí epidermis. Také kvůli nemoci vlasy ztrácejí svou původní sílu, snadno se roztrhnou a silně klesají při česání.

Parazitní mikroorganismy houby nemohou být detekovány nezávisle. Přesná diagnóza může být pouze lékařem, poté, co jste si oškrábala.

Dermatofytózy (kožní onemocnění)

Toto houbové onemocnění je nejčastěji diagnostikováno u dětí. Kožní onemocnění se objeví při kontaktu s infikovanými lidmi nebo zvířaty. Mezi hlavní příznaky patří vzhled svrbivých plátů na pokožce. Oni nakonec bobtnají, fester a pokryjí tlustou kůrou. Pokud se léčba neuskuteční, pak se svrbení hlavy rozšíří na kůži uší (svědění za uchem), krk, hrudník a záda.

Diabetes

Zvýšená hladina cukru v krvi vyvolává narušení vývoje mazových žláz, což způsobuje dehydratace. Silná suchost, olupování a svědění pokožky se netýká pouze pokožky hlavy, ale také celého těla.

Pro správnou diagnózu musíte kontaktovat kvalifikovaného specialistu. Předepíše vám speciální stravu a léky. Nejprve musíte darovat krev pro cukr.

Neurodermatitida

Toto závažné neurologické onemocnění může způsobit svědění a další změny na pokožce. K exacerbacím dochází v důsledku stresových situací. Nepríjemné příznaky se stávají nejvýraznější večer.

Neurologické poruchy

Vědci ukázali, že stresové situace (napjatá situace doma nebo v práci, deprese, silný šok) mohou způsobit svědění pokožky hlavy (často svědění hlavy, krku). Stres vyvolává tvorbu kortizolu, adrenalinu a noradrenalinu v těle. K jejich odstranění se musíte věnovat fyzické aktivitě, jinak se hromadí v krvi. To zase způsobuje vážné svědění.

Beriberi

Svědění pokožky hlavy a krku je způsobeno nedostatkem makro a mikroelementů v těle. Nedostatek některých vitaminů ovlivňuje kůži následovně:

 • S nedostatkem vitamínu B2 v těle je nadměrná produkce mazových žláz. To může vést k rozvoji seborrhea (typ tuku).
 • Nedostatek vitamínů ze skupin A a C vede k hojnému vypadávání vlasů.
 • Nedostatečný příjem vitaminu D způsobuje předčasné stárnutí pokožky. Epidermie se stává suchá, odlupuje se a svědí.
 • Nedostatek vitamínů E a B6 narušuje regeneraci kožních buněk.

Výrazné příznaky beriberi: nedostatek výkonu, časté nachlazení, slabost. Pacient může také zhoršit vzhled nehtů a vlasů.

Alergická reakce

Pokud po použití nových kosmetických přípravků pro péči: šampon, kondicionér, leštidlo nebo maska ​​na vlasy, vaše pokožka hlavy je špatně poškrábaná, pak to je jisté znamení alergie.

Abyste se vyhnuli nepříjemným příznakům, prostudujte složení nového nástroje. Nejčastějším podrážděním je laurylsulfát sodný.

Speciální strava

Pokud jsou příčinou svědění kůže hlavy avitaminóza, diabetes mellitus nebo alergie, použijte dietu k odstranění nepříjemných příznaků.

Stav pokožky hlavy a vlasů závisí na naší výživě. Vzhledem k častému používání škodlivých přípravků se stav epidermis zhoršuje, dochází k odlupování, suchu a svědění. Chcete-li obnovit normální funkci mazových žláz a zlepšit stav vlasů, postupujte podle těchto pokynů:

 • Ujistěte se, že ve své dietě obsahují mléčné výrobky (tvaroh s nízkým obsahem tuku a sýrem, kefír, ryazenku, přírodní jogurt atd.).
 • Pít více tekutin (1,5-2 litrů). V obyčejné vodě můžete přidat citrónovou šťávu, zázvor a trochu medu. To zlepší metabolismus.
 • Odmítněte sladkosti, slané a tučné pokrmy.
 • Jedzte ořechy každý den (nejvýše 50 gramů denně), vajíčka, játra, vařené drůbeží maso a chudé ryby (dušené nebo dusené).
 • Přidejte více vlákniny do vaší stravy. Může být podáván v práškové formě (prodáván v lékárně). Vlákna se také vyskytují ve velkém množství v pohankové a ovesné vločce, v pistáciích, řepu, zelí a jiné zelenině.

Kromě jídla se doporučuje užívat vitamíny A, E, B, C, jod a vápník. Mohou být zakoupeny v jakékoli lékárně.

Jak se zbavit svědícího skalpu?

Nejprve musíte vyšetřit dermatolog nebo tricholog. V závislosti na příčině svrbení předepíše drogu. V některých případech budete muset pro správnou diagnózu provést testy.

Tradiční metody

Nemoci způsobující svědění pokožky hlavy

Pediculóza (přítomnost vší)

 • Šampon "Paranit", "Nittifor", "Pedilin" a "Hygia". S jejich pomocí se můžete zbavit nejen vší, ale i jejich vajíček. Na vlhké vlasy aplikujte šampon. Umístěte sprchový uzávěr na hlavu. Po 20 až 40 minutách vypláchněte. Pak si vezměte hřeben s jemnými zuby a pečlivě česněte vejce vši. Opakujte postup jednou týdně, dokud se parazité úplně neodstraní.
 • Klobouky a ložní prádlo musí být umyté, vařené a žehlené horkou žehličkou.
 • • Ketokonazolové šampony (Ketoconazole, Nizoral, Sulsena) mohou pomoci zmírnit svědění. Aplikuje se na postižené oblasti epidermis, ponechá se 5-10 minut jako maska ​​a pak se vypláchne. Droga se používá 3krát týdně. Průběh léčby závisí na závažnosti svědění.
 • Šampóny s kyselinou salicylovou nebo dehtu pomáhají bojovat proti této nemoci.

K odstranění nepříjemných příznaků předepisují antihistaminika ("Tavegil", "Suprastin", "Fenistil"). Před použitím je třeba si přečíst pokyny, existují kontraindikace.

Dále mohou být použity adsorbenty: aktivní uhlí, Polysorb, Enterosgel atd.

Také k odstranění svědění v oblasti léze houbovou infekcí předepište:

 • Vitamíny, bylinné čaje a správná výživa.
 • Léčivé šampony s pyrithionem zinku nebo climbazolem. Musí se používat přibližně třikrát týdně.

Silná forma houbových infekcí je léčena hormonálními mastimi: Miconazolem nebo Clotrimazolem. Prostředky pro vnitřní použití: "Fluconazol", "Mikosist", "Flukostat".

V závislosti na problému lékař předepíše vhodnou metodu léčby.

Tradiční medicína. Domácí ošetření

Ve všech případech můžete použít domácí opravné prostředky. Při přítomnosti kožních onemocnění (atopická dermatitida, ekzém, psoriáza atd.), Hormonální poruchy a abnormality orgánů je použití tradiční medicíny kontraindikováno.

Během léčby se pokuste dodržovat zvláštní dietu. Můžete také provádět každodenní masáž hlavy. Pomáhá zvýšit krevní oběh.

Pečlivě sledujte stav pokožky hlavy a vlasů, pak se můžete vyhnout výskytu svrbení. Doufáme, že náš článek byl užitečný pro vás!

Léčte svědění

Příčiny svrbení hlavy mohou být různé, ale léčba tradičními metodami se aplikuje doma vždy po konzultaci s lékařem.

Lékař je schopen určit přesnou příčinu nepohodlného stavu až poté, co obdrží výsledky série studií, kterým je pacient zaslán při počáteční léčbě medu. instituce. Tradiční metody léčby svědění hlavy působí jako hlavní nebo souběžná léčba.

Příčiny svědění

Před zahájením léčby svědění hlavy doma je nutné určit příčinu tohoto onemocnění. Některá patologie a alergie na kosmetiku mohou způsobit nepohodlí na povrchu epidermis.

Faktory způsobující vznik nepříjemných příznaků jsou:

 • parazitické nemoci - činnost klíšťat, pedikulóza apod.;
 • nervový šok, deprese, stres;
 • alergie na kosmetiku, šampon;
 • nevhodná péče o kudrlinky;
 • houbová infekce epidermis (mykóza);
 • seborrhea;
 • pravidelné používání vysoušeče vlasů, termoplast;
 • časté praní pramenů;
 • dermatitis;
 • suchost pokožky (nedostatek vitamínů a minerálních složek);
 • zvýšený svalový tonus na krku, rameni nebo zadní části v důsledku narušení zásobení krve, což vyvolává vznik hypoxie a stálého svědění.

Výběr metod pro léčbu svrbení hlavy s lidovými léky závisí na provokujícím faktoru, který způsobil vzhled nepříjemného stavu. Je důležité si uvědomit, že v některých případech (houba, seborrhea a jiná onemocnění) pouze lékař předepisuje podrážděnou léčbu epidermis.

Jak se zbavit svědivých metod lidové pokožky hlavy?

Svědění na povrchu hlavy se často stará o osobu. Nepríjemné nepohodlí způsobují, že je obtížné vést normální život. Je důležité, aby se v počáteční fázi vývoje snažil tento problém odstranit, ale aby se účinně zbavil podráždění hlavy, je třeba nejprve zcela vyloučit provokující faktor.

Je-li nepříjemný příznak způsoben vývojem parazitických onemocnění (pedikulóza), jsou předepsány pilulky a léky - sprej Spray Plus, krém Nittifor, Pediculen lotion.

Masky pro svědění pro pokožku hlavy se používají, pokud je nepříjemný příznak vyvolán vývojem a aktivitou symptomů seboroické dermatitidy. Spolu s maskami lékař předepisuje místní prostředky založené na látkách obsahujících hormony - ketokonazol.

Pokud je podráždění pokožky hlavy způsobeno alergiemi na kosmetiku nebo přípravky pro péči o vlasy, doporučujeme používat antihistaminika - Zodak, Citrin. V případě alergické reakce je základem terapie úplné vyloučení provokujícího faktoru.

Hubové léze pokožky hlavy jsou vždy ošetřovány pod dohledem lékaře. Antifungální léky jsou předepisovány jako hlavní terapie - Miconazolová masť, lotion Griseofulvin, Clotrimazolová masť.

Šampon

Pro vyloučení svrbení hlavy se používají medikované šampony. Před stanovením léku nebo zahájením léčby lidovými léky je důležité zjistit důvod, proč se hlava stéká.

Při léčbě mykotických onemocnění, mykóz, dermatitidy, seborrhy jsou předepsány následující možnosti terapeutických šamponů jako komplexní terapie:

Při parazitických lézích hlavy (vši) je indikováno použití antiparazitárních léčivých šamponů:

Prostředky lidové terapie pomáhají zbavit se bolestivého svědění hlavy. Je důležité objasnit, že tradiční způsoby léčby nejsou schopny jednat jako hlavní terapie parazitární nemoci nebo houby. Hlavním rysem lidové terapie je odstranění nepříjemného příznaku a obnovení poškozené vrstvy epidermis.

Jablečný ocetový ocot

Účinným prostředkem pro svrbení pokožky hlavy je určen přírodní jablečný ocet. Pro výrobu terapeutického roztoku je třeba v 1/2 l. teplou vařenou vodou mix 2 lžíce. lžíce aktivního produktu. Připravená směs je jemně rozptýlena masírováním prstů na pokožku po celém povrchu pokožky hlavy. Doba expozice je 5 minut. Dokončuje terapeutický postup důkladným propláchnutím pramenů teplou tekoucí vodou.

Tato metoda pro léčbu pokožky hlavy na hlavě je účinná, pokud důvodem pro nepříjemné stavy je nedostatečná péče nebo použití nevhodné kosmetiky. Jablečný ocet je komplexní léčebný lék, který pomáhá zbavit se seborrhy a vši.

Cibule Husk

Většina lidových léků na svrbení hlavy se provádí se zařazením cibulové kůry. Produkt je účinný při odstraňování různých problémů s prameny.

Metoda vaření cibulového vývaru: oddělte plevy od 8-10 cibule, nalijte je 1 l. studenou vodou. Vařte připravenou směs za mírného ohně po dobu jedné hodiny, po deformaci, ochlaďte a aplikujte jako oplach pro prameny. Cibulová kůra se doporučuje k opláchnutí kadeří pokaždé po úpravě vody. Zmizení podráždění na pokožce hlavy je patrné po trojnásobném použití tohoto receptu.

Tar

Birch dehet pomáhá zbavit bolestivé podráždění hlavy. Aktivně se podílí na receptech zaměřených na léčbu nejrůznějších problémů s prameny, například odstraňuje lupy, je komplexním prostředkem terapie hub.

Pro léčbu nepříjemného příznaku se maska ​​připravuje podle následujícího receptu: v 1/2 lžíce. vodka lehce hněte 10 gramů měkkého dehtu a 30 gramů ricinového oleje. Směs důkladně promíchejte, dokud se nerozsvítí a nerozdělí se na pokožku hlavy, aby se pohodlně oddělily zvlněné kousky. Chcete-li zlepšit terapeutický výsledek, doporučuje se položit vrstvu celofánu na povrch pramene a vše nahoře navázat pomocí vlněného šátku. Doba expozice je 2 hodiny, poté masku vypláchněte teplou vodou a kapkou šamponu.

Pulp jablek

Při dermatitidě a seborrheu pomáhá jablková maska ​​uvolnit svrbivou pokožku hlavy. Chcete-li provést nápravu, budete muset rtěnku 2 velkých jablek na strouhák. Rozložte čerstvé šťouchané brambory na rozkroku pramenů a pak hřebenem nakrájíme hřeben s jemnými zuby. Udržujte masku na zámcích po dobu půl hodiny a opláchněte jí tekoucí vodou.

Jablková maska ​​uvolní pokožku bolestivého podráždění, pokud se ovocná kaše používá 7 dní denně.

Pampelišky a citron

Maska na vlasy se žlutými květinami pampelišky a čerstvou citronovou šťávou může účinně léčit pokožku hlavy. Recept: Ponořte hrst květin do 50 ml. vodka, hněte do 1/2 lžíce. lžíce jablečného octa a čerstvě vymačkaného citronového džusu. Nechte po dobu 14 dnů, poté - denně namazat skalp získané rostlinné mléko.

Pokud znáte příčinu svědění hlavy, rychle se zbavíte bolestivého nepohodlí. K prevenci výskytu tohoto problému však pomůže jednoduchá prevence, která spočívá v adekvátní péči o vlasy a včasné léčbě jakýchkoli kožních onemocnění.

Pro Více Informací O Suché Vlasy