logo

Znamení a léčba demodikózy na pokožce hlavy: účinné léky, jejich působení a použití

Často za tak nepříjemné události, jako je výskyt lupů a podráždění na pokožce hlavy, stejně jako intenzivní vypadávání vlasů, je onemocnění demodekózy hlavy.

Tato patologie není nezávislou chorobou, ale je důsledkem aktivity Demodexu - subkutánního mikroskopického klíštěte.

Jejich oblíbené stanoviště jsou kůže, kořenový systém vlasů (žlázové tkáně a folikuly). Za přítomnosti příznivých podmínek se klíšťata začnou výrazně krmit a množit, což způsobuje výše uvedené příznaky.

Níže jsou uvedeny základní informace o demodekóze pokožky hlavy a léčbě této patologie.

Základní pojmy nemoci

Jak již bylo uvedeno, příčinou nemoci je roztoč Demodex, který patří k podmíněně patogenní složce lidského těla. Podle statistik je přítomen v 97% světové populace. Ve svém normálním stavu je dokonce užitečné - ničí mrtvé kožní váhy a některé patogenní bakterie.

Preferovanými lokalizačními místy jsou kůže hlavy a hlavy, stejně jako pokožka hlavy. Existují dva typy demodex: krátké a dlouhé. První z nich žije hlavně v kanálech mazových žláz, druhá upřednostňuje folikuly vlasové části.

Obvykle je počet roztočů na kůži malý, ale při vzhledu příznivých podmínek pro ně začíná rychlý růst populace se všemi následnými následky ve formě demodikózy.

Hlavním důvodem, proč se volně množí klíšťata, je snížení lokální imunity, tj. Schopnost kůže odolat různým druhům dráždivých látek, včetně patogenních.

Důvody pro tuto podmínku mohou být:

 • různé gastrointestinální nemoci charakterizované poruchou trávení (gastritida, žaludeční vřed a duodenální vřed, pankreatitida);
 • neuropsychiatrické poruchy, časté stresové situace;
 • porucha metabolismu;
 • používání antibiotik, zejména po dlouhou dobu;
 • nadměrné nadšení pro alkohol a tabák;
 • zneužívání postupů s využitím UV záření (solária), stejně jako návštěva saun a van;
 • narušená ekologie v oblasti bydliště.

Navíc některé fyziologické rysy pleti mohou usnadnit úlohu parazitů:

 • hyperfunkce mazových žláz;
 • specifické složení sekrece mazových žláz (zvláště se sníženým metabolizmem);
 • všechny druhy kožních onemocnění.

Často se může uvažovat o patologii mezi zástupci krásné poloviny lidstva na pozadí používání kosmetiky a barviv na vlasy, které mají v jejich složení agresivní chemikálie.

Děti a lidé ve stáří také spadají do rizikové skupiny z důvodu nedostatečné nebo snížené funkce imunitní odpovědi.

Mezi hlavní příznaky negativní aktivity přípravku Demodex na pokožce hlavy patří následující stavy:

 • intenzivní svědění kůže;
 • hojné lupy;
 • alergické kožní vyrážky ve formě pichlí, pustul;
 • vzhled opuchu v postižených oblastech;
 • zčervenání pokožky postižené demodexem;
 • vzhled těsnění na kůži, aby se staly nodulární;
 • intenzivní vypadávání vlasů;
 • nákup nečesaných vlasů;
 • nepříjemný zápach pocházející z postižených oblastí kůže a vlasů, které na nich rostou.

Při absenci včasné adekvátní léčby se choroba v krátké době šíří do blízkých oblastí kůže a následně do celé hlavy.

V tomto případě se k výše uvedeným příznakům přidávají následující příznaky onemocnění:

 • konjunktivitida a reverzibilní snížení zrakové ostrosti;
 • kvetoucí na řasách, očních víčkách;
 • zčervenání kůže na obličeji, následné loupání;
 • lepení řas, zejména ráno;
 • častý vývoj takzvaného ječmene na očích;
 • vzhled akné na obličeji, jehož jednotlivé segmenty jsou často přeměněny na pustulární formace.

Takové příznaky signalizují, že musíte co nejdříve kontaktovat odborníka (dermatologa), abyste podstoupili vyšetření a předepsali odpovídající léčbu. Jinak mohou být důsledky velmi vážné.

Patologická léčba

Tak jak zacházet? Před předepsáním léčby požadovaného v tomto případě by lékař kromě zjištěných příznaků měl také prozkoumat výsledky diagnostických studií.

Nejčastěji předepsané postupy této povahy při infekci přípravkem Demodex jsou:

 • oškrábání oblastí pokožky postižených patogenní činností roztočů;
 • biopsie z povrchu kůže;
 • výzkum tajemství mazových žláz;
 • vlasová studie;
 • histologie vzorků kůže (ve vzácných případech).

Obnova imunity

První kroky v léčbě demodikózy, jak na pokožce hlavy, tak i na jiných místech lokalizace, by se měly týkat obnovení imunitní odpovědi těla. V opačném případě všechny ostatní prostředky přinesou jen dočasný účinek a příznaky se brzy objeví.

V závislosti na příčině tohoto stavu imunity a souvisejících poruch mohou terapeutické postupy zahrnovat:

 • korekce psycho-emocionálního stavu;
 • zbavit se beriberi a jeho důsledků;
 • léčba alkoholem;
 • přechod na zdravou výživu;
 • korekce hormonálního pozadí (poruchy způsobené dysfunkcí endokrinních orgánů, jméno a andropause, zneužívání hormonální antikoncepce a další);
 • ohniskových ohnisek chronických infekčních nemocí.

Lékařská terapie

Léčba zaměřená přímo proti klíšťatům zahrnuje orální antiparazitika, stejně jako použití lokálních léků, stejné terapeutické zaměření.

Metronidazol je nejčastěji přidělen jako první odbornými specialisty podle schématu 0,5 g účinné látky denně, rozdělených na 2 dávky. Průběh léčby tímto antiparazitovým lékem činí 1,5 měsíce a ke konsolidaci tohoto účinku se opakuje po 2-3 týdnech.

Vlastnosti tohoto léku mohou účinně zničit roztoč, blokovat jeho svalový systém, což vede k paralýze.

Roztoč vlasů u lidí

Demodekóza pokožky hlavy způsobuje roztoče demodex, které se kousají do kůže a parazitují. Takové klíště způsobuje vážné svědění pokožky hlavy, což člověku přináší značné nepohodlí. Takže dnes budeme mluvit o léčbě roztočů u lidí.

Etiologie a patogeneze demodikózy

Označit Demodex folliculorum, způsobující demodikózu, byl objeven v roce 1842. K dnešnímu dni je známo 65 druhů roztočů, ale pouze tři z nich infikují lidi, zbytek je parazitický pouze na zvířatech. Habitus klíště je mazová žláza a vlasové folikuly; oblíbené místo lokalizace - brada, nos; Demodikóza se může objevit na obočí a řasách, v posledním případě se objeví blefaritida.

Velikost dospělého jedince je asi 0,3-0,4 mm a jeho tělo je pokryto váhy, díky nimž je klíště pevně fixováno ve vlasových folikulích. Klíšťata se živí mazu a lidskými hormony. Roztoči se vyhýbají dennímu světlu a proto se dostanou na povrch kůže pouze ve tmě, což vysvětluje svědění a nepohodlí během demodikózy, která se zvyšuje večer.

Životní cyklus způsobující demodikózu je několik týdnů, během této doby je samice schopna dělat více než jedno vaření vajíčka a počet vajec v pokládání může dosáhnout několika desítek. Po 3-4 dnech se objeví nové jedinci, kteří jsou připraveni k chovu v týdnu. Starší klíšťata zemřou a rozkládají se ve vlasových folikulích.

Mechanismus spouštění, kdy se roztoč začíná rychle množit, není zcela pochopen, ale ohroženým osobám dochází ke stresu, nervovému přetížení, protože to vše aktivuje produkci kožního mazu, což vytváří příznivé podmínky pro život klidu. Snížená imunita, náchylnost na kožní onemocnění, kořeněné potraviny, prodloužené slunění, vášeň pro lázně a sauny také způsobují aktivaci vyvolávajícího agens demodikózy.

Kromě toho použití kosmetiky s obsahem hormonů u mnoha žen nakonec vede k vzniku demodikózy, neboť hormony a živiny v krémách jsou jeho oblíbeným jídlem. V tomto způsobu infekce se jednotlivci Demodexu denně dostávají do sklenice smetany a pak krém nedává krásu a mládí, ale závažnou chorobu. Samozřejmě, demodikóza nezpůsobuje hluboké porušení, ale kůže obličeje se zhoršuje a s rozsáhlými lézemi je možné sekundární infekci patogenní mikroflórou, což dále komplikuje průběh demodikózy.

V ohrožení jsou ženy s volnou a citlivou kůží náchylné k zarudnutí, nejčastěji jsou blond nebo hnědovlasé. U mužů je demodikóza méně častá, je spojena s holením, protože keratinizovaná kožní vrstva je téměř denně odstraněna a roztoč se v kožních vrstvách nemůže ztuhnout.

Pokud nedojde k poškození imunitního systému člověka, nedojde k demodekóze, protože parazit neprochází nad základnovou membránou, ale pokud jsou užívány hormonální přípravky nebo je přítomen hormonální systém, při kterém je imunitní systém aktivován, změní se struktura pokožky a pravděpodobnost demodikózy se dramaticky zvýší. Kombinace všech nebo několika patogenetických mechanismů zvyšuje pravděpodobnost vývoje onemocnění, ačkoli není neobvyklé, že demodekóza je diagnostikována u lidí, kteří nejsou v žádné rizikové skupině.

Příčiny demodikózy u lidí

Kůže na obličeji se stává typickým místem k záchraně klokanové populace - patogen může žít neomezeně. Populace podkožního klíštěte bude zachována po celou dobu života hostitele, ale mimo tělo klíště umírá velmi rychle.

Studie v posledních letech nepotvrdily, že demodikóza u lidí závisí na pohlaví pacienta - mnohem důležitější je stav imunity a rys fyziologie kůže.

U žen častěji odhalují stadia patologického procesu - vzhledem k tomu, že se častěji obracejí na kosmetičky a dermatology, zatímco ve většině případů odhalují těžké formy onemocnění, které jsou odolné vůči léčbě.

Životní cyklus parazita probíhá v kůži - dochází k oplodnění samice a zrání vajíček, po kterém se s kožním tukem uvolní larvy klisen na povrch kůže, kde většina z nich zemře z nějakého důvodu. Zbývající množství při zachování imunitního stavu těla zjevně nestačí k rozvoji klinického obrazu onemocnění - podkožní roztoči se mohou šířit pouze na kůži, ale nemají schopnost proniknout. Při pokusu o odstranění všech forem na povrchu kůže však roztoči nevyhnutelně padnou na ruce a osoba nedobrovolně rozšiřuje podkožní roztoč na kůži svého vlastního organismu. Aktivní vývoj parazita je možný pouze v těch oblastech, kde masové žlázy pokožky produkují zvýšené množství tuku - tendence k seborrheu je předurčujícím faktorem.

V posledních letech bylo provedeno několik studií, jejichž cílem bylo studovat vývoj onemocnění. Jejich výsledky dokazují, že díky vlastním enzymům změní subkutánní roztoč mast a vylučuje zvláštní látku, která může způsobit hluboké otoky kůže, ale lokální ochranné mechanismy tento efekt vyrovnávají. V případě, kdy počet patogenů přesahuje kritický (30 kusů na mazovou žlázu), jsou rezervy těla vyčerpány a pacient má klinický obraz této nemoci. To je důvod, proč někteří dermatologové věří, že charakteristická změna na kůži, která byla dříve považována za různé formy demodikózy, je projevem základní nemoci (rosacea).

Je třeba poznamenat, že neoprávněné nebo dlouhodobé užívání léků (včetně těch, které obsahují steroidní hormony a antibiotika), nesprávně vybrané kosmetiky mohou vyvolat aktivní zánětlivý proces - pokud není typ kůže správně určen a kosmetika je vybrána nesprávně, produkce kožního mazu se několikrát zvyšuje. Iracionální potraviny, které obsahují velké množství sacharidů a konzervačních látek, nadměrnou konzumaci kávy nebo čaje, přebytečné soli, koření a pepře, zneužívání kouření a alkoholu mohou změnit produkci kožních sekrecí a způsobit velké množství nemocí, které mohou také vyvolat demodikózu.

Klíšťata zvířat, podobná struktuře a fyziologii, nezpůsobují demodikózu zvířat, proto není nutné říci, že pokud je zjištěna nemoc, je nutné se zbavit domácích zvířat.

Podkožní klíšťata od osoby k osobě se přenášejí pouze prostřednictvím blízkého kontaktu nebo s domácími předměty, ale živý klinický obraz onemocnění nastává pouze s progresivním nárůstem počtu patogenů u konkrétního pacienta, takže není třeba izolovat osobu od ostatních.

Znaky klíšťata pod kůží na hlavě

Demodexy začnou aktivně proliferovat v období, kdy je člověk pod silným stresem, nebo se v jeho těle objevují závažné změny, například hormonální selhání. Proto většina pacientů si stěžuje na přítomnost podobného problému v těch nejtěžších obdobích svého života, kdy je tělo oslabeno a vyžaduje vážnou léčbu. Pokud obranyschopnost těla není dostatečně efektivní, demodexy se začnou aktivně množit, což se projeví určitými příznaky.

Odborníci poznamenávají, že nejlepší a nejrychlejší výsledky léčby lze dosáhnout ve stadiu, kdy klíště nemají ještě čas se silně rozšířit pod pokožku hlavy. Při demodikóze trvá třikrát více času, aby se odstranily účinky onemocnění.

První známkou aktivního vývoje demodexů bude silné svědění ve vlasové kůži. Kůže začne červenat a odlupovat. Mnoho lidí se v této fázi snaží léčit lupy, protože příznaky jsou podobné, ale takové akce budou neúčinné, protože kosmetické šampony a jiné prostředky neovlivní demodexy.

Roztoči v procesu aktivní reprodukce produkují spoustu odpadních produktů. Jsou to nejsilnější alergen pro lidi, a proto budou příznaky vhodné. Kromě svědění a zčervenání kůže, pacienti si všimnou vyrážky a zvýšené práce mazových žláz v oblasti vlasů. Vlasy se rychle znečistí a stanou se velmi tuky.

Pokud se s tímto problémem nevyřešíte, začnou se žárovky rychle oslabit. To způsobuje vypadávání vlasů a může vést k částečné plešatosti.

Pokud pacient nedostane správnou léčbu v této fázi, pak v místě, kde bude celý pramen vypadat, se v průběhu času objeví těsnění. Jedná se o místa, kde mikroskopické roztoči budou obzvláště četní. Husté oblasti pokožky jsou také pokryty krusty. Na kůži hlavy se objeví vaskulární síť. To je také známka aktivity roztočů.

Nejčastěji se pod vlivem podkožních parazitů projevují symptomy onemocnění postupně. Proto má člověk dostatek času na to, aby zahájil správnou léčbu. Čím rychleji jsou užívány antidemodikózní léky, tím vyšší pravděpodobnost rychlé obnovy.

U některých lidí se symptomy objevují velmi rychle, protože se onemocnění vyvíjí co nejrychleji. Důvodem je skutečnost, že tělesná obrana pacienta je snížena. S obnovením imunity bude nemoc procházet mnohem rychleji, a proto by se tomuto bodu mělo věnovat zvláštní pozornost.

Roztoč často napadá hlavu. Může se šířit na vlasy, ale také demodikóza ovlivňuje obočí, řasy a oblast za ušima. Pokud se na těchto stránkách objeví podezření na svědění a vyrážku, vždy se musí poradit s lékařem a vyšetřit. Specialista bude schopen přesně určit příčinu problému a poradit s nejúčinnějším prostředkem k odstranění demodexů pod pokožkou hlavy.

Diagnostika demodikózy a detekce podkožního klíštěte

Pro stanovení diagnózy demodikózy, jejíž příznaky se mohou lišit u různých osob, je nutné nejen odhalit podkožní klíšťata u pacientů, ale také vidět charakteristický klinický obraz patologického procesu.

Pro laboratorní výzkum můžete použít tajemství mazových žláz kůže, obsah blackheads, výtok na sliznici očí, stejně jako prozkoumat řasy nebo vlasové folikuly - to je místo, kde můžete nejčastěji určit podkožní klíšťata.

Při vyšetření pacienta s podezřením na demodikózu oka je nutné nejprve poradit pacientovi, aby neprováděl hygienické oční záchodky na další 2-3 dny před vyšetřením. Teprve poté jsou pomocí pinzety a bavlněného tamponu vytvořeny váhy na okraji očního víčka nebo několik řas.

Výsledný materiál lze vyšetřit bez předchozího barvení, nejčastěji doktor může provést diagnózu za přítomnosti pacienta, ale lze předpokládat, že příčinou tohoto stavu kůže je subkutánní klíšťata, je to možné pouze v případě, že je v laboratoři zjištěno dostatečné množství patogenu.

Akce při detekci podkožních roztočů v hlavě

Demodekóza je způsobena podkožními roztoči, což vede ke ztrátě vlasů, lupů a olupování kůže. Lékařským názvem pro klíšťata je Demodex. Žijí na pokožce hlavy, ve folikulích, v žlázách, mohou být vidět pouze pod mikroskopem.

Příčiny onemocnění

Téměř každá osoba má podkožní klíšťata, ale způsobuje onemocnění, když se objevují provokující faktory. Lokální imunitní ochrana se snižuje, klíště proniká do hlubších vrstev a způsobuje příznaky.

 • kouření;
 • alkohol;
 • používání nekvalitních vlasových produktů;
 • dlouhodobé užívání antibakteriálních, hormonálních léků;
 • hormonální poruchy;
 • nesprávná výživa.

Ve vývoji onemocnění je stav mazových žláz člověka:

 • souběžné kožní patologie;
 • složení sekretované z mazových žláz;
 • normální fungování mazových žláz.

Roztoč vlasů může být přenášen, pokud používáte jediný hřeben, polštář, s handshake. Pokud však jiná osoba má dobrou imunitu, pak se nemoci nezpůsobí.

Symptomy onemocnění

Symptomy demodikózy se mohou objevit v blízkosti nosu, na čele, vlasů hlavy, horních víček, hrudníku, zad.

Manifestace demodikózy na pokožce hlavy:

 • peeling;
 • svědění;
 • vyrážka;
 • zarudnutí;
 • vypadávání vlasů;
 • vzhled cévní sítě;

Navíc jsou vlasy rychle znečištěné. A když je nemoc spuštěna, mohou se objevit tuleně.

Pokud se tyto příznaky objeví po dlouhou dobu, měli byste se poradit s lékařem. Známky se mohou objevit postupně nebo najednou, budou také lokalizovány na krku, tváři, za ušima.

Diagnostické metody

Diagnostická opatření se nevedou k odhalení klíšťat v hlavě, ale k určení jejich počtu. Chcete-li to provést, použijte tyto diagnostické metody:

 • Analýza řas pro přítomnost, stanovení počtu parazitů.
 • Odstraňte z postižené oblasti.
 • Analýza výtoku z mazových žláz.
 • Povrchová biopsie.

Léčba demodekózou

Léčba demodikózy pokožky hlavy zahrnuje komplexní opatření. Je důležité nejen zničit parazit, ale také odstranit příčinu, zvýšit imunitu. Pro léčbu patologie musí být používána lokální expozice.

Často se choroba vyskytuje v důsledku narušení nervového systému, endokrinních systémů, onemocnění vaječníků. Proto je bezprostředně nutné tyto nemoci léčit. Někdy po jejich léčbě prochází demodikóza hlavy sama o sobě, pokud se tak nestane, jsou předepsány vhodné léky.

Pokud jde o léčbu demodikózy, použijte metronidazol. Tato látka působí přímo na svalový systém roztočů. Průběh užívání léčivých přípravků obsahujících metronidazol po dobu přibližně 6 týdnů, po které trvá 14-20 dní a opakuje se opakovaný průběh. Mezi kursy metronidazolu musíte převzít vyčištěnou síru.

Při spojení s demodekózou se používají vředy, pyoderma, antibakteriální a antifungální léčení. Může být jmenován:

Pro zvýšení imunitních předepsaných léků obsahujících Ca, P, Fe, vitamíny B, C, kyselinu listovou, nikotinovou. Při léčbě chronické recidivující demodikózy se užívá levamisol a také se využívá autohemoterapie.

Během léčby je třeba omezit pobyt na přímém slunečním světle.

Skvělá výživa. Je třeba vyloučit:

Používání čaje, kávy a soli je omezené. Je třeba převládat zelenina, zelenina, ovoce, mléčné výrobky. Potraviny by měly být spotřebovány v teple.

Externí léčba

Chcete-li se zbavit klíšťat ve vlasech, můžete použít tyto nástroje:

 • Síra mast. Dávkování, načasování masti určuje ošetřující lékař. Obvykle se používá 2-3krát denně.
 • Vilkinsonova masť se aplikuje zvenčí a pečlivě se třepe do oblastí s postiženou kůží.
 • Benzylbenzoát, Spregal - jsou analogy Wilkinsonovy mastí.
 • Ichthyol mast. Nástroj se otírá, dokud se necítí teplo.
 • Benzylbenzoát 20%.

Efektivní využití "Talkerů". Složení nástroje:

 • Dimexid a destilovaná voda (vždy 100 g);
 • na 10 tabletách Nystatinu, Levomitsetinu, Trikhopolu.

Kožní rozmazání 2 týdny 2 krát denně.

Spragal - lék má účinek na nervový systém klíštěte. Může být aplikován na všechny části těla, s výjimkou vlasové části. Po aplikaci je třeba počkat 12 hodin a můžete je vypláchnout. Průběh léčby je 7-14 dní.

Benzylbenzoát 20% se používá pro choroby způsobené různými roztoči. Lék je aplikován v tenké vrstvě asi 3-5krát denně. Doba trvání léčby závisí na rychlosti čištění kůže, ukončení zánětlivého procesu.

Je důležité dezinfikovat ložní prádlo, hygienické předměty pacienta.

Šampony pro léčbu

Pro mytí vlasů můžete použít následující produkty, šampony:

 • Dehtové mýdlo. Je škodlivé pro parazit a čistí, má na pokožku výživný účinek.
 • Demodex Complex. Zničí klíšťata, pomáhá vyčistit kůži od již exfoliované vrstvy pokožky.
 • Zastavte Demodex. Zmírňuje zánět, zničí parazity.
 • Demodex Owante. Kompozice obsahuje přírodní složky, které pomáhají zvládat klíšťata.

Šampony lze použít k prevenci.

Chcete-li, aby léčba byla účinná, musíte každý den používat demodikózní šampon podle dalších doporučení lékaře.

Lidová léčba

Při léčbě nemoci může být účinným prostředkem tradiční medicíny. Tato léčba zahrnuje použití:

Kerosén je rovnoměrně nanesen, ponechán po dobu 3 dnů, poté několikrát promýván vodou. Látka pomáhá vytvářet film na pokožce, který zabraňuje průniku kyslíku. Kvůli nedostatku kyslíkových roztočů zemře. U lidí s přecitlivělostí může tato metoda pouze zhoršit stav.

Různá infuze a odvápnění pro externí použití se používají z:

 • česnek;
 • eukalyptus;
 • devyasila;
 • rajčat;
 • jalovcové bobule;
 • pelyněk

Uvnitř můžete vzít čaje, infuze:

Kromě toho může být hlava zpracována pomocí melounové šťávy, různých infuzí a tinktur nebo jen kontrastní sprchou.

Nemoc často postihuje ženy, protože časté používání vlasových barviv, pěn, laků snižuje imunitu, poškozuje kůži. Demodekóza na hlavě má ​​nepříjemné projevy. A jakákoli nemoc je lepší předcházet než léčit. Proto byste měli sledovat vaše zdraví, výživu, zkuste použít méně vlasových produktů, které mají silný účinek na pokožku. U prvních projevů onemocnění se musíte poradit s lékařem.

Příznaky a léčba lidských vlasů

Demodekóza je onemocnění vyvolané klíšťatem v hlavě. Parazit je stejného jména - Demodex a je červovitý jedinec s vyvinutou mikroskopickou čelistí, která kousne a klepe k účinnému ukotvení. Nemoc je pro člověka závažným problémem a vyžaduje okamžitou léčbu. Čím dříve se přijmou opatření k nápravě problému, tím jednodušší bude obnovení.

Jak se projevuje onemocnění

Demodekóza může být detekována nezávisle pouze ve fázi, kdy klíště začínají aktivní reprodukci. Jejich procesy životně důležité činnosti přinese člověku vážné nepohodlí. Maximální aktivita klíšťat spadá do období emočního nadměrného zatížení, stresových situací nebo jiných faktorů, které způsobují pokles obranyschopnosti těla.

Léčba klíštěte v hlavě, zahájená předtím, než parazita začne svou aktivní aktivitu, bude postupovat snadněji a rychleji poskytne pozitivní výsledek.

Demodecóza začíná rychle a je charakterizována výrazným zhoršením lidského stavu. To je důvod, proč byste měli znát hlavní příznaky klíšťat na hlavě ve vlasech:

 1. Svědění, pálení, pocit těsnosti pokožky. Hlavní a první příznak onemocnění.
 2. Suchost pokožky vede ke vzniku lupů, šupinovité pokožky.
 3. Zkusnění v místech postižených klíšťaty, které neprocházejí.
 4. Vyrážka na pokožce hlavy. To se projevuje výskytem červených uzlů (papule).
 5. Konsolidace epidermis.
 6. Můžete vidět pavoučí žíly na kůži.

V počáteční fázi je vlastní diagnostikování klíšťat na hlavě poměrně problematické. Symptomy jsou velmi podobné prokázání lupů, proto místo kompetentní terapie se používají pouze inzerované šampony pro seborrheu.

Vůdový roztoč u člověka pokračuje ve vývoji a zdůrazňuje rostoucí množství odpadních produktů. V budoucnu budou vyvolávat reakci těla. Pokud je nemoc ignorována, pak na místě největšího hromadění klíšťat začnou vypadat vlasy a kůže se stává hustší.

Ve většině případů roztoč Demodex postihuje hlavu, ale může se také objevit na obočí, řasy, oční víčka, na obličeji a dokonce i za ušima.

Diagnostické metody

Pochopte, že kousek klíštěte v hlavě a spolehlivě potvrďte diagnostiku pouze odborníka. Chcete-li to provést, obraťte se na svého dermatologa, kosmetologa nebo trichologa. Specialista provede vizuální prohlídku, rozhovor s pacientem o symptomech a předepisuje laboratorní testy na demodekózu.

K detekci klíšťat lze použít:

 • Zrušení epidermis z postižené oblasti. Tato analýza určuje přítomnost klíšťat a posoudí rozsah léze.
 • Analýza sekrecí mazových žláz. Při sběru materiálu je poškozena celistvost pokožky.
 • Povrchová biopsie. Umožňuje vyhodnotit stupeň poškození.
 • Kožní biopsie s histologií. Provádí se na malé ploše pokožky extrakcí obsahu mazových žláz.
 • Odstranění vlasů pro vyšetření folikulů. S touto studií může odborník najít klíšťata ve vlasech na hlavě, řas a obočí. Jediná metoda, která vyhodnocuje poškození folikulů.

Průzkum o biorezonančním zařízení pomůže určit hloubku sedícího parazita. Po diagnostice a hodnocení míry zanedbání nemoci bude lékař předepisovat léčbu.

Příčiny demodikózy

Důvodem, proč byl na hlavě subkutánní roztoč, mohou být jak vnitřní, tak i vnější faktory.

 • snížená imunita po nemoci;
 • celková slabost těla, která je důsledkem nedostatku vitaminů nebo nemoci;
 • chronické virové nemoci, včetně tuberkulózy, hepatitidy, HIV, toxoplazmózy;
 • porážka červy, které brání práci imunitního systému, zhoršují účinky jiných nemocí;
 • různé autoimunitní onemocnění také přispívají ke snížení obrany;
 • onemocnění trávicího traktu - v důsledku zvýšeného růstu patogenních mikroorganismů a bakterií;
 • dodržování stávajících kožních onemocnění;
 • zhoubné novotvary;
 • diabetes.

Často podkožní roztoč aktivuje svou činnost u těhotných žen.

 • vysoké teploty, pak pro ty, kteří rádi vzali horké lázně, navštívit lázně a sauny;
 • špatné návyky: alkohol, kouření;
 • nesprávná strava: množství tučných, smažených a uzených potravin, nadměrná konzumace sladkostí;
 • znečištění životního prostředí.

U zdravého člověka, který vede aktivní životní styl, hraje sport, sleduje jeho zdraví a kvalitu jídla, šance na to, že jsou postiženy klíštětem, jsou mnohem menší.

Důsledky ignorování této nemoci

Pokud není roztoč v lidském těle včas rozpoznán a léčba není předepsána, pak se demodekóza vyvinou do nebezpečnější formy.

Klíšťata v hlavě mohou způsobit takové nepříjemné jevy:

 1. Častá konjunktivitida.
 2. Snížená zraková ostrost. Tento proces je po odstranění příčiny reverzibilní.
 3. Vzhled bělavého plaku na očních víčkách a řasách.
 4. Pravidelný vzhled ječmene na oči.

U zdravého člověka přítomnost roztoče Demodex nezpůsobuje žádné nepříjemnosti a není asymptomatická.

Níže je fotka klíštěte v hlavě, která nebyla zastavena včas a podařilo se šířit široce přes povrch kůže.

Pravidla léčby

Léčte podkožní roztoč několika způsoby najednou. Pouze integrovaný přístup se účinně a rychle zbaví této nemoci.

 1. Zničení klíštěte se speciálními přípravky.
 2. Čištění těla, odstraňování toxinů.
 3. Posílení imunity.

V první fázi odborník řídí síly k vyhubení samotného klíště. Chcete-li to provést, použijte:

 • Masť Benzylbenzoát. Agresivní látka, která způsobuje podráždění kůže, ale velmi účinně bojuje se subkutánním roztočem v jakékoliv fázi šíření.
 • Síra mast. Měla by být aplikována na postiženou kůži denně. Předpokladem je každodenní výměna ložního prádla za čistou.
 • Zinkovou masti. Suší kůži, zabraňuje šíření hub, zničí roztoče.
 • Clotrimazol. Účinný lék, který se často používá při různých onemocněních hub a proti parazitům.
 • Streptocid. Látka ztratila význam, protože tam byly silnější. Ale je aktivně používán jako další terapie, která urychluje hojení kůže.
 • Trichopol. Aktivní proti parazitům různých druhů. Ovlivňuje DNA klíšťat a ničí ji.

Pokud je aktivita klíšťat charakterizována vzhledem k velkému množství pustul, odkazuje se na antibiotická mast. Jedná se o tetracyklin, levomycetinum, erythromycin.

Navíc také předepsané angiostaminy. Pomáhají snižovat projevy klíšťat a snižují citlivost těla. Pro tyto účely se doporučuje používat:

Ošetření kožních onemocnění může být prováděno v podmínkách zdravotnických zařízení pomocí fyzických procedur:

 1. Laserové odstranění. S pomocí speciálního přístroje je zničení parazita.
 2. Antiseptikum Stimulator Road.

Posilující terapii pomůže speciální šampon proti demodikóze.

Ke zvýšení ochranných funkcí těla může lékař předepisovat multivitamínové komplexy, vitaminy skupiny B, vitamín C, železo, vápník, zinek, kyselinu listovou.

Zvláštní pozornost je věnována obnovení psycho-emocionálního stavu člověka. Valeriana, Persen a další léky podobného účinku mohou být předepisovány jako sedativa.

V době léčby je nutné vyloučit pikantní, mastné, smažené a uzené potraviny, snížit mouku a sladit.

Lidové metody

Dobře pomozte prostým lidovým prostředkům. Doporučují se však, aby byly aplikovány pouze po konzultaci se specialistou. V opačném případě může být léčba neúčinná a dokonce i škodlivá.

Pro tyto účely použijte:

 • Kerosene. Omažou pokožku hlavy.
 • Birch dehet. To také pomůže zbavit se klíšťat, pokud namazáte hlavu s agentem. Stejně tak funguje masť Yam.
 • Peroxid vodíku. Potřebuje léčit postižené oblasti 2-3x denně.
 • Masky na bázi slunečnicového oleje. Použití takové metody se často stává důvodem, proč se po léčbě objevilo velké klíště od hlavy. Hustá struktura materiálu blokuje přístup kyslíku k parazitům a vystupují.
 • Česnekové komprese. Pereterte česnek nebo přeskočte lis a naneste na pokožku hlavy. Omotat v celofánu a inkubovat 30 minut. Poté umyjte vlasy speciálním šamponem.

Zvýšená pozornost v boji proti klíšťatům by měla být věnována hygieně. Dezinfekce ložního prádla a ručníků je nutná. Vyměňte pérové ​​přikrývky a polštáře za syntetické.

Během používání lidových léků byste měli pečlivě sledovat stav vašeho těla. Pokud se u Vás objeví nějaké nepohodlí, svědění nebo hoření, okamžitě zastavte postup a opláchněte postiženou oblast tekoucí vodou.

Svrbený roztoč skalpu

Svědění pokožky hlavy je spíše nepříjemný pocit, založený na odezvě těla ve formě podráždění oblastí kůže na vnější nebo vnitřní provokativní faktory. V některých případech je zánět epidermis a hlubších vrstev kůže způsoben určitými kožními chorobami.

Opakované poškrábání, z něhož nelze odolat, pouze zhoršuje problém, což vede k vzniku mikrotrhlin, odřenin, vředů. Porušení integrity stratum corneum epidermis hlavy je doprovázeno přidáním infekce. Chcete-li se zbavit svědění, musíte nejprve zjistit příčinu jejího výskytu a odstranit ho.

Příčiny svědění na hlavě

Nejenže to svědění nemůže být ignorováno, protože přináší do života mnoho nepříjemností, nemůže být ponecháno bez léčby. V některých případech to může být jen první známka potíží v těle, doprovázená výskytem zanícených šupinatých náplastí, ohniskem vlasů apod.

Provokativní faktory pruritu jsou mnoho, v každém případě je důležité určit přesné, jinak se zbavit nebude fungovat.

Příčiny svrbivé pokožky hlavy, které se netýkají onemocnění:

 • Stres. Časté vzrušení a psycho-emoční přetížení jsou doprovázeny zvýšeným uvolňováním adrenalinu do krve. Při fyzickém namáhání se tento hormon spotřebuje, ale pokud motorická aktivita nestačí, jeho akumulace se zvyšující se koncentrací v krvi vede k napnutí svalů celého těla, ke vzniku pruritu. Často se tento pocit nazývá svědění na nervu.
 • Nadměrné svalové napětí. Vzhledem k prodlouženým tahům occipitálních a ramenních svalů dochází k narušení krevního oběhu v oblasti hlavy, což je často doprovázeno svěděním kůže spolu s dalšími příznaky.
 • Suchá pokožka hlavy. Mohou se vyskytnout z tepelných účinků na vlasy a pokožku - časté sušení foukáním, použití žehličky k vyhlazení vlasů nebo kudrlinky. Jiné příčiny sucha: těžké vyčerpání těla, časté mytí vlasů, strava s ostrým omezením tuku, stáří (když žlázy téměř přestanou fungovat). Výsledkem je nedostatečné množství mazu, vlasy jsou tenké a křehké a rychle absorbují vlhkost. Mazové žlázy některých lidí v reakci na situaci kompenzují tvorbu nadměrného množství tuku. Osoba, která nesprávně posuzuje problém, začne používat šampon pro mastné vlasy, což dále zhoršuje stav kůže.
 • Podráždění kůže nebo zjevné alergické reakce na použití kosmetiky, jako je lak, šampon, různé pěny, balzámy, barvivo na vlasy apod. Problém barvení vlasů je zvláště důležitý pro ženy. Častá změna barvy od různých výrobců a / nebo nepřesné časové vedení barvení přinejlepším vede k nadměrnému vysychání pokožky hlavy a lupů, v nejhorším případě k rozvoji alergického zánětu. To platí zejména pro barvy, které zahrnují čpavek nebo peroxid vodíku.
 • Alergie k chemikáliím pro domácnost (kontaktní dermatitida). Různé prací prášky, odrůdy mýdla s vonnými látkami, detergenty na mytí nádobí často způsobují alergie, které se projevují kožními vyrážkami, svědění na různých částech těla, včetně hlavy.
 • Hypovitaminóza. Příjem mikroelementů a vitaminů, které nesplňují potřeby těla nebo úplná absence některých z nich, trvale ovlivňuje stav kůže, což vede ke svědění, a to nejen.

Nemoci doprovázené svěděním skalpu:

 • Seboroická dermatitida je zánětlivé a chronické kožní onemocnění vyvolané kvasinkovou lipofilní houbou Pityrosporum ovale. Seborrhea je jedním z mnoha projevů seboroické dermatitidy. Na počátku onemocnění se objevují lupiny, doprovázené svěděním kůže a později seborrheickými plaky, které se rozšířily téměř na celý povrch hlavy.
 • Seborrhea je časté onemocnění pokožky hlavy, se svěděním. Je charakterizován zánětem kožních vrstev, zvýšenou produkcí sekrece mazových žláz - epidermálními lipidy, stejně jako změnami v složení kožního mazu. Hlavní příznaky nemoci - zánětlivé zhuštění horní (povrchové) vrstvy epidermis; vzhled bělavých šupin - lupů a v pokročilých případech - červených plátů pokrytých krustami; závažné svědění.

Suchý typ seborrhy se projevuje ztenčením a křehkými vlasy, svěděním, tvorbou olupujících se ohnisek s velkým množstvím suchých lupin. Když vlasy seborrých vlasů svítí, vypadají neuspořádané a mastné a nažloutlé lupínky jsou silně nasycené mazu.

 • Pediculóza je parazitní kožní onemocnění způsobená různými typy vší. Pediculóza pokožky hlavy provokuje hlavici - Pediculus humanus capitis, která se dostává na kůži při ignorování pravidel osobní hygieny: používání hřebene někoho jiného, ​​nošení hlavy někoho jiného atd.
 • Psoriáza je chronické onemocnění kůže, kloubů a nehtů ze skupiny šupinatého herpesu. Existuje mnoho typů onemocnění, z nichž hlavní jsou vulgární, pustulární, kapkovitá. Tyto druhy, spolu s poškozením různých částí pokožky celého těla, také ovlivňují pokožku hlavy, projevující se psoriatickými pláty, se zvětšením velikosti, které tvoří velké vločkované desky. Kůže je zapálená, může tvořit pustuly se serózním obsahem. Po jejich otevření vzniknou sušené krusty. Těžké svědění od poškrábání se zintenzivňuje.
 • Folikulitida je zánět vlasových folikulů infekční povahy. Výskyt pustulů s purulentním obsahem a jejich následné otevírání s tvorbou v tomto místě malých vředů, pokrytých krvavými purulentními krusty, je doprovázeno bolestivými pocity, svěděním různého stupně závažnosti.
 • Demodekóza je kožní onemocnění vyvolané mikroskopickými roztoči rodu Demodex. Roztoč s dlouhým tělem podobným červům - demodex folliculorum longus - žije ve vlasových folikulích, s krátkým - demodexem folliculorum brevis - v mazových žlázách. Různé oblasti těla jsou ovlivněny, včetně pokožky hlavy. Existuje závažné svědění a vypadávání vlasů.
 • Dermatofytózy - infekční houbové choroby zeoantroponózy. Patří mezi ně favus, trichophytosis (kožní onemocnění), microsporia. Choroby jsou doprovázeny svěděním, zlomeninou nebo úplnou ztrátou vlasů v lézích hub.

Pruritus lze pozorovat na pozadí diabetes mellitus, roztroušené sklerózy, určitých onemocnění jater a žlučníku, například cirhózy, virové hepatitidy, kalciové cholecystitidy.

Svrbení pokožky hlavy: diagnóza

Chcete-li zjistit příčinu svědění, určit potřebná diagnostická opatření a vyvinout taktiku léčby, musíte kontaktovat jednoho z lékařů - dermatologa, trichologa, mykologa nebo dermatokosmetologa. Na základě etiologie onemocnění může být nezbytné konzultovat s dalšími specialisty - endokrinologem, alergikem nebo neurológem.

V první fázi provádí lékař lékařské vyšetření: zjišťuje možné příčiny svědění, stejně jako jeho vlastnosti - trvání a intenzitu, zkoumá postiženou kůži. Ve druhé fázi přiřazuje různé studie, jejichž výsledky mohou potvrdit předpokládanou diagnózu.

Diagnostické metody používané k určení patologie, která způsobila svědění na hlavě:

 • Mikroskopické vyšetření biomateriálu, například obsahu vlasového folikulu, pro detekci podkožního roztoče Demodex. Je předepsána pro podezření na demodikózu.
 • Mikroskopie škrábání s hladkou pokožkou na patogenních houbách. Metoda je používána pro trichofytia, folikulitidu, mikrosporu a mnoho dalších houbových onemocnění.
 • Bakteriologická kultura vypouštění / škrábání na mikroflóře identifikovat typ patogenu a určit jeho náchylnost k antibiotikům, antimykotikům nebo jiným chemoterapeutickým lékům. Studie je nutná k identifikaci folikulitidy, trichofytie atd.
 • Fluorescenční diagnostika s dřevěnou lampou - UV lampa s filtrem. Přiřaďte různým mykózám, dermatosům.
 • Histologické vyšetření kousky postižené kůže. Je určen pro psoriázu.
 • Dermatoskopie Provádí se v případech podezření na favus nebo seboroickou dermatitidu.
 • Spektrální studium vlasů na mikroživinách pomáhá určit příčinu seboroické dermatitidy.
 • Výzkum hormonálního pozadí pacienta. Analýzy jsou potřebné k určení příčiny pruritu v pokožce hlavy.

Léčba pokožky hlavy

Léčba závisí na patologii, která ji způsobila. Zvláštní pozornost by měla být věnována barvám a přípravkům pro péči o vlasy. Správně vyberte balzámy, šampony, masky. Měli by odpovídat vašemu typu pokožky a struktuře vlasů. Doporučujeme, abyste nepoužívali vysoušeč vlasů, curlingu nebo jiného zařízení, které působí na vlasy s vysokou teplotou.

Hlavní terapií atopické dermatitidy a různých alergických reakcí jsou antihistaminika - tavegil, zyrtec, loratidin a další. Ale především je třeba identifikovat příčinu přecitlivělosti organismu, na kterou alergen reaguje tak násilně a odmítá jej užívání nebo se vyvaruje jeho použití.

Seboroická dermatitida je komplexně léčena. Lokální etiotropní léčba spočívá v použití šamponů s obsahem zinku, keratolytických složek a antifungální aktivity, například nizoral šamponu. Provádějte kurzu užívající jednu z antimykotik - ketokonazol, itrakonazol, terbinafin, atd. Pokud se spojila infekce bakteriální přírody, pak se antibiotika ukazují jako masť. Použití kortikosteroidů není vyloučeno. Efektivní fyzioterapie - vysokofrekvenční proudy podle Darsonvalu a kryomassage pokožky hlavy.

Komplexní léčba demodikózy je dlouhodobá, zahrnuje antiparazitickou farmakoterapii, lokální léčbu gelem s metronidazolem a / nebo etherovou nebo alkoholovou lékárnou "mluvčí" spolu s kosmetickými postupy, které obnovují ochranné funkce pokožky. Slabé elektrické proudy během elektroforézy s hydratačními činidly dočasně blokují činnost klíštěte a zvlhčující látky pronikají do hlubších vrstev kůže, léčí ho a normalizují tvorbu kožního mazu.

Skalp postižený kůrovcem je léčen perorálním orálním podáním antifungálních léků, například intrasilu nebo jiných činidel ze skupiny derivátů triazolu. Lokálně se pokožka střídá střídavě s jedním z roztoků obsahujících jod a protiplísňovým gelem. Před léčbou se všechny vlasy z postižené plochy hlavy oholejí. Salicylická masť a roztok manganistanu draselného pomáhají zbavit se hnisavého infiltrátu při aplikaci na kůži, který změkčuje vzniklé kůry, po které jsou dobře odstraněny.

Pokud je příčinou svrbení všeobecná nemoc, musí být síla směřována k její léčbě. S nedostatkem vitaminů a stopových prvků si vezměte vhodný komplex vitamínů a minerálů. Odstranění lupů, zmírnění svědění, posilování vlasových kořenů pomáhá tradičním metodám léčby, ale nejdříve byste se měli obrátit na dermatologa, abyste pochopili důvody a neměli byste se o nic léčit.

Vlastnosti léčby svrabů na lidské pokožce hlavy

Svrab na hlavu člověka je častým onemocněním kůže. To je považováno za nákazlivé, protože patogeny roztoče (Sarcoptes scabiei) žije pouze v lidském těle a přenáší se mezi lidmi. Velikost tohoto parazita je pouze 0,2-0,4 mm. Z tohoto důvodu není možné detekovat přítomnost hmyzu v lidském těle pouhým okem.

Navzdory mikroskopické velikosti může svrbení pro člověka způsobit spousty potíží, přeměnit jeho život na noční můru a zneklidnit jeho vzhled mimo uznání. Neměli bychom si myslet, že svrab postihuje jen bezohledné lidi. Dokonce i fanatické bojovníci za čistotu a sterilitu se mohou stát obětí této nemoci.

Příčiny

Kožní roztoč může existovat pouze v lidském těle. Mimo její tělo parazit umírá po dni a při vysoké nebo nízké teplotě - za pár hodin. To je důvod, proč prakticky neexistuje riziko infekce v přírodě ani na místech, kde lidé nechodí.

Příčiny svrabu na hlavě osoby mohou být:

 1. Přímý kontakt těla. Onemocnění se přenáší během objíždění, podřizování rukou nebo v případě náhodného kontaktu s nahými částmi těla (což se často děje v mateřských školách, školách, veřejné dopravě a pouliční dopravě). Přechod parazita na tělo zdravého člověka může nastat, když sparring bojovníci bojových umění síly nebo boj ulice.
 2. Domácí infekce. Paraziti mohou dostat na hlavu zdravého člověka s věcmi, které používá nosič svrabů. To je ložní prádlo, oblečení a ručník. Infekce se vyskytuje pod podmínkou kontaktu s těmito objekty během jednoho dne po ukončení léčby. Zřídka, ale mikroskopické parazity žijí na pokrmech, které se také stávají zdrojem infekce. Lidé mohou zachytit rozmačkané roztoče ve vlaku, metru, autobusu a jiných formách veřejné dopravy prostřednictvím sedadel a zábradlí.
 3. Sexuální kontakt. Parazit se přenáší skrze kůži a sliznice pohlavních orgánů. Dokonce i chráněný sex není zárukou, že infekce nedojde. Po záchodu se člověk může dotýkat obličeje nebo vlasů, v důsledku čehož parazit zasáhne hlavu.

Když se člověk dostává na lidskou hlavu, začne se dotýkat povrchu kůže a proniká do měkkých tkání. Parazit dělá zubaté pohyby a vkládá vajíčka do nich. Když dospívají, objeví se mladiství a vylézou se ven. Tam jsou oplodněny, cyklus se opakuje, ale s velkým počtem jedinců.

U dospělých si paraziti vybírají oblasti kůže, kde jsou vlasy nejmenší, což ztěžuje pohyb v měkkých tkáních. Nejčastěji se klíšťata nacházejí na čele, za ušima a na plešatých oblastech. Na takových místech existuje mnoho potních žláz, které plní svrbení tekutinou. To jsou optimální podmínky pro existenci hmyzu a vývoj jejich potomků.

U dítěte je onemocnění mnohem obtížnější, protože jeho kůže je mnohem měkčí. Složka se rozšiřuje po celém těle, včetně pokožky hlavy. Pokud se děti do jednoho roku stane obětí parazitů, svrchní pohyby také pronikají do nehtů, což znesnadňuje léčbu onemocnění.

Charakteristické příznaky

Když se pohybuje uvnitř lidské pokožky, opouští ženský parazit nejenom vaření vajíček, ale také produkty své vlastní životně důležité činnosti. Po vzhledu larvů z nich zůstává skořápka, která začne hnitět v omezeném prostoru. Všechny tyto látky jsou cizorodými těly pro tělo nosiče infekce. Imunitní systém na to reaguje zvýšením tělesné teploty v místech, kde se provádí svědění. To vše vede k závažnému svědění a pálení v postižených oblastech.

Navíc pacientům s svrabem se vyskytují následující příznaky:

 1. Vzhled tenkých proužků na kůži o délce až 1 cm. Na silně zvětšeném snímku s vysokým rozlišením je vidět, že svrtnutí se pohybuje ven, vypadá jako bílá římsa obklopená červeně zbarvenou látkou.
 2. Vyrážka. Vznikají tam, kde se nacházejí produkty živé aktivity klíšťat, vaječných skořápků a mrtvých jedinců. Na takových místech jsou malé a velké pupínky, kapky a vředy. V některých případech jsou ošoupané pohyby otevřeny zvnějšku prasklinami, z nichž vychází purulentní výboje.
 3. Alergické reakce. Vykazují se jako bolesti hlavy, runny nos a skvrny na obličeji, krku a uších. Člověk má svědící hlavu. Centrá nepohodlí se nacházejí v místech koncentrace parazitů a jejich larv.
 4. Obecné poškození zdraví. Pacient má horečku, je slabost a vyčerpání. Jakmile jsou klíště aktivovány v noci, je spánek narušen.

První známky svrabů se mohou objevit v období od několika hodin do měsíce. Doba inkubace závisí na věku, individuálních charakteristikách organismu a zdravotním stavu pacienta.

Rozmnožování svrabů

Téměř všichni pacienti se zajímají o to, zda to může být tak, že svrab ovlivňuje celé tělo, včetně chlupatých částí a nehtů. Tato možnost existuje tehdy, když dochází ke srážce řady nepříznivých okolností. Každá osoba trpí tímto onemocněním svým vlastním způsobem.

Dnes existuje klasifikace svrabů:

 1. Typické. Je charakterizována přítomností mrtvice, svědění a vyrážky. Počet parazitů zřídka přesahuje 15-30 jedinců. Nemoci probíhají bez komplikací. Pohyby se otevírají přirozeně, téměř bezprostředně zarostlé po dezinfekci. Foci infekce jsou omezeny na časovou a čelní část.
 2. Komplikované. Je to nejčastější forma onemocnění. Komplikace se projevují formou dermatitidy, která se vyvíjí v důsledku poškrábání svědivých oblastí. Hnisavé koky pronikají do postižené tkáně, což způsobuje rozsáhlé hnisání po celé hlavě.
 3. Skryté Je diagnostikován u lidí, kteří dbá na hygienu svého těla. Provádějí vodní procedury několikrát denně, umývají vylíhací jedinci z kůže, částečně zničí a dezinfikují ošuntělé pohyby. Jednoduché klíšťata nezpůsobí pacientovi mnoho nepohodlí ani v noci.
 4. Nodulární. Objevil se ve formě několika vodnatých akné o průměru 15 mm. Absence pohybu se vysvětluje skutečností, že infekce nastala larvy, které našly místo pro další rozvoj.
 5. Norština. Jedná se o nejvzácnější a nejzávažnější formu onemocnění. Rozvíjí se u pacientů s imunodeficiencí a zhoršenou citlivostí kůže. Počet parazitů a jejich larvů může dosáhnout stovek tisíc. Většina pacientů nemá pocit svědění a pálení. Celkové poškození těla parazity vede k hrubnutí a zhrubnutí kůže a vlasových kořenů. Pokud se s těmito pacienty nešetří, stávají se plešatými a pokrytými krustami až do tloušťky 2 cm.

Moderní medicína má účinné prostředky pro detekci a léčbu svrabů na hlavě.

Diagnostická opatření

Úspěch léčby závisí na stupni vývoje onemocnění, které bylo zahájeno. Pokud zjistíte první známky svrabů, měli byste okamžitě kontaktovat dermatologa.

Diagnóza je následující:

 1. Vyšetření a výslech pacienta. Lékař zjistí, jaké symptomy člověk zažívá, dobu trvání onemocnění a možné příčiny infekce. Pomocí optiky s vysokým rozlišením se pacientova hlava vyšetřuje na špinavé pohyby a výstupní body larv.
 2. Studium parazitů k určení jejich biologické příslušnosti. Odstranění klíšťat se provádí tenkou jehlou s nebo bez předběžného řezu. Detekce parazitu je možná pouze mikroskopem.
 3. Laboratorní krevní test. Výsledky analýzy umožňují určit příznaky zánětlivých procesů a přítomnost infekce v těle.

Doporučuje se, aby pacient podstoupil vyšetření odbornými specialisty. Na základě výsledků komplexní diagnózy je předepsán průběh léčby.

Léčba onemocnění

Vzhledem k tomu, že tato nemoc je infekční, musí být její léčba okamžitě zahájena. V opačném případě existuje riziko rozsáhlého onemocnění.

Při léčbě svrabů musíte dodržovat tato pravidla:

 • měli by být vyšetřeni a léčeni všichni, kteří byli v kontaktu s pacientem v průběhu posledního týdne;
 • všechny osoby z tohoto kruhu by měly být léčeny ve stejnou dobu, aby se zabránilo možnosti opakované infekce;
 • nakažená osoba je zakázána umyt si vlasy, měnit ložní prádlo a spodní prádlo dokud lékař nepotvrdí úplné vyléčení svrabů;
 • po umývání by měly být všechny věci infikovaných lidí vařeny a žehovány železem, přičemž zvláštní pozornost by měla věnovat kapsy a švy;
 • je nutné zpracovat celé tělo, které není omezeno na hlavu;
 • přípravky na svrab jsou aplikovány ve večerních hodinách a pouze s rukama, nemusíte je následně umyt.

Aby se zbavili parazitů v kůži, používali výhradně drogy externí použití. Vzhledem k tomu, že klíšťata nejsou krmena, je zbytečné bojovat s pilulkami a injekcemi. Doba trvání léčebného cyklu závisí na typu a ceně použitého léku. Pro boj s dospělými a jejich potomstvem se používají masti, krémy domácí a zahraniční produkce.

Zvažte nejznámější léky, které účinně léčí lidi ze svrabu:

 1. Benzylbenzoát. Domácí lékařství, které má dostupnou cenu. Doporučuje se pro použití dospělými a dětmi. Nemá žádné vedlejší účinky a komplikace. Při prvním použití masti po lázni. Zpracovaná hlava a celý povrch těla. Podruhé se droga aplikuje do tří dnů. V tuto chvíli jsou mladí jedinci, kteří se vylili po první aplikaci, zničeni. Ráno se můžete sprchovat a vyměnit prádlo.
 2. Spregal. Drahá a velmi účinná medicína francouzské produkce. Úplně bezpečné, bezbarvé a bez zápachu. Jedna léčba je dostačující, protože aerosol ničí živé jedince a jejich spojky.
 3. Permethrin. Přípravu na dovoz vyžadující dvojí použití pro úplné odstranění rýče. Po cestě se používá k léčbě pedikulózy.

V závislosti na výšce a tvaru osoby je pro jednu léčbu nutné 50 až 150 ml léku.

Pro Více Informací O Suché Vlasy